19-Ocak-2022 - Çarşamba

Plansız Çalışmanın Gazabına Uğradılar

Şanlıurfa denilince akla gelen tarihi çarşılar zamanla plansız çalışmalardan olumsuz etkilenerek zemin seviyesinin altına düştü.

03-10-2018 08:39

Şanlıurfa turizminin kalbi olan Balıklıgöl platosunda bulunan  eski tarihi çarşılar çarpık kentleşme ile birlikte zor günler yaşıyor. Özellikle Tarihi Sipahi Çarşısı ile Eski Kuyumcular Çarşısı olarak bilinen, Urfa'ya gelen yerli ve yabancı turistlerin en uğrak mekanları arasında gel bu alanlar plansız çalışmadan dolayı gün geçtikçe çukura gömülmeye başladı.Çarşıların esnafları ise duruma tepki göstererek, "Eskiden çarşı zemine sıfırdı şimdi ise üç basamak iniyoruz. Plansız çalışmalar nedeniyle çarşımız adeta yere gömüldü." dedi.
Dernek Başkanı Tepki Gösterdi
Konuyla ilgili konuşan Sipahi Çarşısı Dernek Başkanı "Bizim burada çarşı tadilatı yapıldığında buranın zemini dışarıdaki yol seviyesine göre yapıldı. Şu anda ise çarşı yarım metre altta kalmış. Bu çarşının içinde olduğu durum turizm açısından da kötü bir izlenim bırakıyor. Dışarıdan burası çarşı değil de dükkanmış gibi görünüyor. En son bu caddede yapılan çalışmada önceki asfalt kaldırılmadan üstüne yeni asfalt yapıldı. Bu nedenle burası giderek çukur alana dönüştü." dedi.
Su baskınlarına Açık Hale Geldi
Yağmur yağdığında su baskınlarının olacağına dikkat çeken Yıldız, "Şu anda çarşımız o kadar aşağıda kalmış ki kışın yağmur yağdığı taktirde burası sular altında kalabilir. Yetkililerden isteğimiz bu duruma bir çözüm bulunmasıdır. Olası su baskınlarına karşı da herhangi bir önlem alınmamış durumda." diye konuştu.
'Esnaf olarak mağdur oluyoruz'
Sipahi Pazarı Esnaflarından Necdet Şansal ise, "Biz çarşı esnafı olarak burada mağdur olmuşuz. Bu memleketin en fazla iş yapan çarşısı şu anda iş yapamaz hale gelmiştir. Çarşıda hiçbir hareketlilik yoktur. Bu sebeplerden biri de buradaki caddeler yapıldığı zaman önceki asfalt sökülmüyor. Şu anda Sipahi Pazarı yol seviyesinden 3 basamak daha aşağıdadır. Bu da dışarıdan bu çarşının görünümünü engelliyor. Biz belediye yetkililerinden buraya bir çözüm bulmalarını rica ediyoruz." şeklinde konuştu.
 

İbrahim COŞKUNER              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.