01-Haziran-2020 - Pazartesi

Polat: Rehberimizi Tarım ve Hayvancılık Yaparsak Dünyanın Küresel Ülkesi Oluruz

Şanlıurfa DP İl Başkanı Mustafa Polat, koronavirüs salgınıyla ortaya çıkan sıkıntılar, ekonomi politikası ve gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

11-05-2020 11:26

Polat, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, şunları söyledi:”Gelişmiş Süper ülkeler Silah ve İlaç sanayini rehber edindiler , bu korona virüs salgını bize ve tüm Dünyaya gösterdi ki bundan sonra en büyük güç tarım ve hayvancılık olacak. Bunu ta 1994' te ABD başkanı Bill Cılıntın Türkiye' ye geldiğinde Başbakan Tansu Çiller ile görüşme sonrası basına yaptığı açıklamada söylemişti" Türkiye 21 Asrın parlayan yıldızı olacaktır, çünkü 21 Asırda iki temel öğe öne çıkacaktır biri su, digeri tahıl bunların ikisi de Türkiye' de var" demişti.
Ne yazıkki bir takım küresel güçler yani İMF ve Dünya Ticaret Örgüt' ü bu küresel gücü engellemek ve satan ülke değil alan ülke durumuna sokmak için Kemal Derviş' e " Ekme üretme , satma satın al" yasalarını çıkardılar.
Bu yasaları frensiz uygulamak içinde Akp" ye kemal Derviş ' ın gömleğini giydirdiler onlarda frensiz uygulayarak tarımı bitirme noktasına getirdiler.
Zararın neresinden dönülürse kardır misali bundan böyle Kemal Derviş' ın gömleğini çıkarsınlar Tarıma ve hayvancılığa destek vererek Türkiye" yi alıcı durumdan satıcı durumana getirsinler. Ülkemizin yedi bölgesi ayrı özelliklere sahiptir, toprağımız işlendiği zaman bizim insanlarımıza yetecegi gibi diğer devletlere de satar duruma geliriz. Üç tarafı Denizlerle çevrili Türkiye' mizin sayısız nehir ve deresi güzel ve geniş toprakları arpadan çaya kadar her nevi mahsulün yetişmesine müsait iklimi ve bunların üstünde çalışkan halkı vardır.

TÜRKİYENİN 240 MİLYON DÖNÜMÜ EKİLİR BİÇİLİR ARAZİSİ VARDIR
Buna mukabil Türkiye Nehirlerinin Iğdır ' dan Edirne' ye , Sinop' tan Anamur' a bu ülkeyi pırıl pırıl aydınlatacak kudreti var ne kadar var derseniz 100 milyar kilovat saat Elektrik üretecek kapasitesi var.
TÜRKİYENİN 112 MİLYAR METREKÜP SUYU VARDIR
Ancak bu suyun 45 milyar metreküp' ünü kullanıyor bununda 33 milyar metreküp' nu tarımda kullanıyor geri kalan 12 milyar metreküp' ü de içecek suyu olarak kullanıyor.
Bu tarımda kullandığı 33 milyar metreküp' un yarısı da bilinçsiz sulamadan dolayı boşa gidiyor ve toprakta çoraklaşma oluyor. Cumhuriyetimizin ilk sulama şebekesi 1943' senesinde hizmete girmiş olan Nazili sulamasıdır. Bilhassa Demokrat parti 1950' de iktidar olunca Başbakan Adnan Menderes Topraktan gelen ve toprağın dilinden anlayan bir insandı, sonra Topraktan gelen ve yüksek su mühendisi olan Süleyman Demirel ' ı barajlar daire başkanı ve ardından Devlet Su işleri genel müdürü yaptı boşa akan ve insanların ıstırap' ına sebep olan tükenmez su menbalarına gem vurdu , kelepçe vurdu ve her sene yenilenen tükenmez menbalardan zenginlik ve refah sağladılar.
3. Nisan 1977 ' de Başbakan Sayın Süleyman Demirel GAP projesi kapsamında yer alan Şanlıurfa Sulama Tünelleri' nın Temellerini Atarken şanlıurfa' lı lara şöyle diyordu" Benim köylüm , üç senede bir defa bu topraklardan mahsul alırken bu güzel topraklar artık senede üç mahsul verecek ve 20 dönüm bir Aileyi besleyecek" diyordu.

MERALAR, ÇAYIRLAR , TARLALAR VE AHIRLAR BOMBOŞ
Şimdi 100 dönüm beslemiyor gecen yıl damadım 130 dönüm pamuk ekti 18 bin tl zarar etti Maalesef bu gün girdiler pahalı ve düşük taban fiyat ücretleri ile çiftçi alın teri ve emeğinin karşılığını alamadığı için üretimden vazgeçti. Büyük Şehirlerin varoşlarına kaçtı şimdi meralar, çayırlar , tarlalar ve ahırlar bomboş.
GAP Projesi bu iktidar tarafından hiç unutulmuştur. GAP projesi başta Güneydoğu Anadolu ve Türkiye' nın gelir düzeyi ve hayat standardını yükseltmeyi , kırsal alandaki verimliliği ve istihdam imkanlarını artırarak , sosyal istikrar ve ekonomik büyüme gibi milli kalkınma hedeflerine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Özetle GAP Projesi susuzlukla ,yoksullukla ,cahillikle , çaresizlikle mücadele de Abide eserlerden biridir Sadece Gap projesi ülkeyi besleyerek güçtedir.
STRATEJİK ÜRÜN TAHIL OLACAKTIR
Ülkemizin toprakları 300 Milyon insanı besleyerek güçtedir ve yedi bölgesi ayrı özelliklere sahiptir. Bu güzel toprakları işleyip ve çalışkan halkı çalıştırdığımiz zaman bizim insanlarımıza yeteceği gibi diğer devletlere de satar duruma geliriz. Sadece bir Konya bir Çukur ova bu ülkenin tahılini , bakliyatını karşılayacak durumda dır. Karadeniz bölgesinde fındığı, çay'ı. İç Anadolu' da buğday' ı , baklagileri. Ege' de zeytini, inciri. Akdeniz 'de Narenciye ürünlerini. Doğu Anadolu da hayvancılıği geliştirmesini sağlayamazsak ve köylüyü çiftçiyi aracıya , tefeciye teslim edersek soğan patates kuyruklarına çok gireriz. Bunun tersini istiyorsak her karış toprağı ekmek ve Çiftçilerimize alım desteği vermek ve girdiler de kdv dahil indirime gitmek . Bundan böyle Çevreyi ve Tarımı koruyalım acilen tarıma dönelim ve tarım milliyetçiliğini uygulayalım. Bundan böyle en stratejik ürün tahıl olacaktır.”

Zeki Altundağ              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.