16-Ocak-2021 - Cumartesi

Saklı Cennet, Halfeti’nin Melekleri

Şanlıurfa Halfetili Santuri Sedat Anar'ın, ninesi ve teyzesinin yörede taziyelerde ağıtlar söylemesi dikkat çekiyor. Saklı Cennet Halfeti'nin meleklerinin yürek yakan ağıtları, dinleyenleri hüzünlendiriyor.

10-01-2021 01:42

ANLIURFA İLGİLİ BİR KİTEP YOLDA

Halfeti’ye bağlı Arğıl köyünde yaşayan yakınlarının ağıt ve ilahi söylerken çektiği videolarını sosyal medya hesabından paylaşan sanatçı Sedat Anar, Viranşehir’de büyüyen Akademisyen Nevin Yıldız’ın İletişim Yayınlarından Şanlıurfa ile ilgili bir kitabın çıkacağını da hatırlattı. Müzisyen Sedat Anar, bu kitapta kendisinin de Halfeti yerel müziği ve sözlü kültürü hakkında uzunca bir yazı yazdığını açıkladı.
kitabın isminin ise sürpriz olmasını anımsatan Sanatçı Sedat Anar, Ninesinin ve teyzesinin ağıt söylerken çektiği videolarını paylaşırken küçük küçük notlar da düştü.

MÜZİSYEN SEDAT ANAR'IN NİNESİNDEN YÜREK YAKAN AĞIT

Ninesi Şahide Anar’dan aktardığı video için  “Şahide Bacı Ağıdı” adını koyan Santuri Sedat Anar “Şahide Anar benim ninemdir. Halfeti’ye bağlı Arğıl köyünde doğmuştur. Halen de bu köyde yaşamaktadır. Ninem ağıtlarını Halfeti’deki taziye evlerinde kadınların toplandığı yerde söyler.” dedi.
Halfeti'den Anar ailesinden Kanime Anar’ın ise teyzesi olduğunu hatırlatan Santuri Sedat Anar “Canım teyzem, Kerbela şehitleri için söylüyor. Susuz şehitlere ağıt yakayım dedi” ifadelerini kullandı.

YÜZ YAŞINDAKİ SULTAN ANA DA ŞİİR OKUDU

Kendisi için şiir okuyan 100 yaşındaki Sultan Anadan da görüntü paylaşan müzisyen Sedat Anar “Sultan Ana 100 yaşında. Bugün benim için Şah Hatayi’den şiir okudu.”  Notunu düştü.

SEDAT ANARIN SOKAK MÜZİSYENLİĞİNDEN ŞÖHRETE GİDEN YOLCULUĞU

Bu arada müzisyen Sedat Anar, 1988 yılında Şanlıurfa Halfeti’de doğdu. Hacettepe Üniversitesi Tarih Bölümü’nü üçüncü sınıfta bırakan Anar, 2007 ve 2014 yılları arasında Ankara’da sokak müzisyenliği yaptı. Doğu müziğini ve başta santur olmak üzere doğu çalgılarını daha yakından tanımak ve öğrenmek için sık aralıklarla İran’a gitti. 2016 yılından beri İstanbul’da yaşayan ve müzik hayatına profesyonel olarak devam eden müzisyenin sekiz albümü bulunuyor.

İŞTE O YÜREK YAKAN AĞITLAR
 

Urfadasın Haber              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.