Şanlıurfa Barosundan gözaltılara tepki

Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turgut Tarhanlı ve 13 akademisyen ve aktiviste yönelik gözaltıya, Şanlıurfa Barosundan  tepki geldi.

17-11-2018 10:20

Şanlıurfa Barosundan yapılan açıklamada,  “Bilindiği üzere dün sabah saatlerinde; aralarında Bilgi Üni. Hukuk Fakültesi dekanı Turgut Tarhanlı’nın da bulunduğu 13 akademisyen ve aktivist gözaltına alındı.
 
Türkiye’de gerek hukuki gerekse sonrasında devam eden fiili OHAL  ortamında birçok hukuk insanı, akademisyen, insan hakları savunucusu, sanatçı ve farklı alanlarda kendini kanıtlamış toplumda yer edinmiş ülkenin aydınlık yüzleri; gece operasyonlarıyla, şafak baskınlarıyla usulî kaygı gütmeden ve dayanaktan yoksun bir şekilde gözaltına alınmış, tutuklanmış hatta fiziksel ve  psikolojik baskılara maruz kalmıştır.
 
Bu uygulamalar hem Türkiye’de hem de uluslararası kamuoyunda Türkiye’deki hukuk güvenliğinin, yargının bağımsızlığının tartışılır hale gelmesine ve imajının daha da zedelenmesine yol açmıştır.
 
Düşünce ve ifade hürriyetinin, hukukun üstünlüğünün hiçbir siyasi sürece kurban edilmemesi gerektiğini tekrardan hatırlatıyor; Gözaltına alınan aydınların derhal serbest bırakılması çağrısında bulunuyoruz.” denildi.
 

Urfadasın Haber              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.