12-Haziran-2021 - Cumartesi

Şanlıurfa Bir Türlü Bu Makus Talihini Değiştiremiyor

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB), Mayıs ayı bölge ihracatına ilişkin rakamları kamuoyuyla paylaştı. İhracat rekoru yine Antep’te olurken Urfa’daki rakam ise milyon dolar.

03-06-2021 09:03

Geride bıraktığımız ayda bölgenin ihracatı bir önceki yılın Mayıs ayına göre yüzde 46 oranında artarak 827 milyon 445 bin dolar olarak gerçekleşti. Güneydoğu'nun lokomotif şehri Gaziantep ise Mayıs ayını 742 milyon 633 bin dolarlık ihracatla tamamladı ve önceki yıla göre yüzde 54'lük artış oranı yakaladı.

EN ÇOK İHRACAT YAPILAN ÜLKELER IRAK, ABD VE SURİYE
Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin ihracatında en büyük paya sahip ülkeler arasında Ortadoğu ülkeleri yüzde 35,8 payla ilk sırada yer alırken, AB ülkeleri yüzde 19,5 payla ikinci ve Amerika ülkeleri ise yüzde 15 payla üçüncü sırada bulunuyor. 2021'in Ocak-Mayıs ayları arasında toplam 189 ülkeye ihracat yapıldığını vurgulayan GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci, “Irak, ABD, Suriye, İngiltere, İtalya, Almanya, İran, Libya, Mısır ve İsrail bölgemiz ihracatında ilk sıralarda yer alan ülkelerdir” şeklinde konuştu. Kileci, bölgeden en çok ihraç edilen ürün grupları arasında makine halıları, iplikler, kumaşlar, pastacılık ürünleri, plastikler ve mamulleri, değirmencilik ürünleri, bitkisel yağlar, demir-çelik mamulleri, ağaç ve orman ürünleri ile dış giyimin yer aldığını sözlerine ekledi.

ŞANLIURFA YİNE 14 MİLYON DOLAR
2021 yılı Mayıs ayında GAİB'e bağlı diğer illerin ihracat rakamlarını da kamuoyuyla paylaşan Fikret Kileci, Kahramanmaraş'ın 90 milyon dolar, Mardin'in 62 milyon dolar, Malatya'nın 30 milyon dolar, Diyarbakır'ın 16 milyon dolar, Şanlıurfa'nın 14 milyon dolar, Adıyaman'ın 8 milyon dolar ve Kilis'in 4 milyon dolar değerinde ihracat gerçekleştirdiğini açıkladı.

Zeki Altundağ              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.