Şanlıurfa Büyükşehir Hayvan Hakları Konusunda Sınıfta Kaldı!

Hafta sonu Şanlıurfa’ya gelen Anadolu Hayvan Hakları Federasyonu Başkanı Dr Ufuk Bayraktar ve Başkan Yardımcısı Mücella Çelik, hayvan hakları ve 3 ay içinde tahliye edilmesi istenen mevcut hayvan bakımevi ile ilgili uyarılarda bulundu.

28-08-2018 14:28

Bayraktar ve Çelik yaptıkları ortak basın açıklamasında; Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin hayvan hakları konusunda istenilen düzeyde atılım yapamadığını söyleyerek; ‘burada çalışan veteriner hekim ve personelin hayvan sevgisi ve iş yapma isteğini gördüğümüzde; Türkiye’ye örnek olacak hizmetlerin yapılacağını düşünmüştük. Ancak bir çok talebimiz yönetim tarafından onaylanmadığı ya da yerine getirilmediği için her şey yerinde saydı. Bu dinamik ekibe de yazık ediliyor’ dedi.
2004 yılında AK Parti hükümeti tarafından, tüm dünyaya örnek olacak şekilde yürürlüğe getirilen ‘5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’na en çok Ak Parti’li belediyelerin sahip çıkması gerektiğine dikkat çeken Bayraktar ve Çelik, ‘Ak partili belediyeler 5199’a sahip çıkarak diğer belediyelere de örnek olmalı ama Şanlıurfa ne yazık ki bu konuda sınıfta kalmış durumda. Çünkü, Şanlıurfa büyükşehir olduğundan bu yana eski hizmetlerin üstüne bir sürü iş yükü gelmişken herhangi bir geliştirme yapılmamıştır.  Mevcut imkanlarla artan iş yükü giderilmeye çalışılmış; kısırlaştırma işlemleri olması gereken düzeyde olmadığı için hem Bakımevinde hem de Şanlıurfa sokaklarında yığılmaya neden olmuştur. Bu sorunun çözümü için, büyükşehir belediye başkanlığına hem yazılı hem de sözlü olarak; veteriner işleri daire başkanlığı kurulması ve veteriner hekim başta olmak üzere personel sayısının arttırılmasını talep etmiştik. Taleplerimiz yerine getirilmiş olsa idi, bugün Şanlıurfa sokaklarında bu kadar fazla sayıda hayvan olmazdı, bu böyle olsaydı hayvanların beslenme ve barınma sorununu büyük ölçüde ortadan kaldırılmış olacağı gibi, Şanlıurfa halkının da rahatsızlığının önüne geçmiş olurdu’dedi.
BAKIMEVİNİN TAŞINMASI OLDUBİTTİYE GETİRİLMEMELİ
Mevcut hayvan bakımevi ve rehabilitasyon merkezinin,  Eyyübi Belediyesi ile Şanlıurfa Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nün ortak bir projesinin hayata geçirilmesi için 3 ay içinde boşaltılması yönünde talep geldiğini bildiren Bayraktar ve Çelik; ‘Yapılacak her proje şüphesiz çok değerli ve önemlidir fakat, bir projenin hayata geçirilmesi için halihazırda yürüyen bir sistem alelacele sonlandırılmamalıdır. Mevcut bakmevi bazı eksiklikleri olsa da fiziki olarak kapasite üstü hayvan yığılmadığı sürece gayet güzel iş görebilen bir mekandır. Taşınılması düşünülen araziyi gidip yerinde inceledik, geniş bir zamanda zemin ıslah edilip akılcı bir imar projesi ile hayata geçirildiği takdirde Türkiye’ye örnek olabilecek büyük bir Bakımevi kurulabilir ancak mevcut haliyle kayalık dolu eğimli zemin, yol-su- elektrik gibi altyapı sisteminin adam akıllı kurulmadan derme çatma taşınma işlemi, bir çok sokak hayvanının perişan olacağı bir ölüm kampı olacağı gibi, orada çalışan işçilerin iş güvenliği ve sağlığını da tehlikeye sokacaktır. Bitmiş bir Bakımevi projesinin bile ilgili bakanlıktan ruhsat alabilmesi için 6-8 ay zaman gerekirken, ruhsatı olmayan ve hem hayvanlar hem de orada çalışan personeller açısından sağlıklı ortam oluşturulmayan bir yerde olmalarının sağlanması yasal açıdan suçtur. Ruhsat olmayınca ilaç da alamayacak olan Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin amacı hayvanları ölüme göndermekse biz buna şiddetle karşı çıkıyoruz. Bu amaçla Şanlıurfa Valiliği’nin devreye girerek, mevcut bakımevinin, yeni Bakımevi tamamıyla proje doğrultusunda kurulana kadar hizmet vermeye devam etmesinin sağlanmasını talep ediyoruz’ diyerek sözlerini sonlandırdı.
 

İbrahim COŞKUNER              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.