Şanlıurfa'da Ahşap Beşikler Hala Tercih Ediliyor

Türkiye'de, doğum oranı ve genç  nüfusun yüksek illerin başında yer alan Şanlıurfa'da, aileler, daha uygun ve kullanışlı olduğundan dolayı hala ahşap beşikleri tercih ediyor.

10-11-2018 10:50

Haber: Hasan RAY / Urfadasin.com

Her yıl yaklaşık onbinlerce bebeğin dünyaya geldiği kentte, Haşimiye Meydanı'ndaki tarihi Nacar Pazarı'nda imal edilen el emeği göz nuru ahşap beşikler hala eskisi gibi ilgi görüyor. Kalitesine göre  50 ile 300 lira arasında satılan ahşap beşikler, daha çok kırsal bölgelerde kullanılıyor.
Nacar Pazarı'nda tahta beşik imalatı yapan marangoz Ömer Faruk Kışvacı, 10 yaşındayken babasının yanında çıraklık yaparak mesleğe başladığını belirterek şunları söyledi;
“10 yaşından bu yana beşik yaparak geçimimizi sağlıyoruz. Bu bizim baba mesleğimizdir. Bu beşiklerimiz daha çok kırsal kesim tarafından tercih ediliyor. Daha kullanışlı ve daha uyguna fiyata mal olduğu için ahşap beşikler hala tercih ediliyor. Öte yandan metal beşiklere göre daha sağlıklı olma özelliğine de sahiptir. Biz de burada imal ettiğimiz beşikleri Urfalı vatandaşlar satıyoruz”
 

Urfadasın Haber              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.