24-Nisan-2019 - Çarşamba

Şanlıurfa'da Balıklar Tezgahtaki Yerini Aldı

Kış aylarının vazgeçilmezi balık tezgahlardaki yerini aldı. Fiyatların uygun olması satıcıları da vatandaşı da memnun ediyor

14-11-2018 12:03

Hasan RAY / Urfadasin.com

Şanlıurfa’nıjn merkez ve kırsal ilçelerinde Fırat enhrinde yakalanan ve dışardan gelen balıklar tezgahlarda yer almaya başladı. Balıkların fiyatlarının uygun olması hem satıcıyı hem de tüketiciyi memnun etti. Balık satıcıları fiyatların bundan sonra da aynı seyredeceğini söyledi. Balıkçılar Şanlıurfa’da balı kültürünün yerleşmeye başladığını da sözlerine ekledi.

Şanlıurfa Mutfağına Yerleşmeye Başladı

Türkiye mutfağının temellerini oluşturan Şanlıurfa genelde kara et ve tavuk etinden yapılan yemeklerle ön plana çıkar. Ancak son yıllarda balık kültürü de Şanlıurfa mutfağındaki yerini iyice almaya başladı. Balık satıcıları, ilk zamanlarda işyerlerine kimsenin uğramadığını ancak son yıllarda Şnalıurfalıların balık almak için kendilerini sık sık ziyaret ettiklerini belirtti.

Balık insan sağlığı açısından da oldukça faydalı bir üründür…
İşte balığın faydaları;
Bağışıklık sistemini koruyor
Özellikle mevsiminde tüketilen balık, içerdiği yağ asitleri sayesinde bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için son derece gerekli olan bir besindir.
Omega3 deposu
Balıkta, diğer hayvansal kaynaklı besinlerin aksine doymuş yağ yerine, doymamış yağ asitleri denilen omega3 yağ asitleri bulunur.
Zeka gelişimine fayda sağlıyor
Balık, iyottan zengin bir besin kaynağı olup zeka gelişiminde önemli rol oynar. Balık yiyen çocukların zeka puanlarında artış meydana geldiği ve öğrenme kabiliyetlerinin arttığı görülür.
Kalp sağlığını koruyor
Balık tam bir kalp dostudur. Balığın içerisindeki omega3 yağ asitleri kötü kolesterolü (LDL) düşürürken iyi kolesterolü (HDL) artırır.
Kemikleri güçlendiriyor
Balık, kemikleri de güçlendirir. Özellikle de kılçığı ile yenilebilen küçük balıklar kalsiyumdan zengin olduğundan, kemiklerin güçlenmesini sağlar.
Hücreleri onarıyor
Proteinler vücut için çok önemli besin kaynağıdır. Balığın da aralarında yer aldığı bazı besinler kaliteli protein yağlarını oluşturur.
Depresyondan koruyor
Yoğun iş temposu ve günlük yaşamın hareketliliğinde, sorunlar bazen üst üste gelebilir.
Diyabet riskini azaltıyor
Omega-3 gençlerde diyabet riskini önemli ölçüde azaltır. İnsülinin işlevini artırıp, Tip 2 diyabete karşı koruma sağlar.
Alzheimer riskini düşürüyor
İnsan ömrünün uzamasıyla birlikte çağın hastalığı olarak gittikçe daha sık görülen Alzheimer’a karşı haftada 2 kez balık tüketmek büyük önem taşır.
Eklem ağrılarına faydalıdır
Omega3 yağ asitleri dokuların hasar görmesine neden olan mekanizmaların geri dönüşümünü sağlayarak anti-inflamatuar etki gösteren en güçlü besin bileşenlerinden biridir.
 

Urfadasın Haber              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.