12-Haziran-2021 - Cumartesi

Şanlıurfa’da Ekmeğe Zam Gelebilir !

Son iki hafta içerisinde üst üste zamlanan un fiyatları beraberinde zamları da getirmesi bekleniyor. Kısa bir süre önce ekmeğe getirilen zamlar yine bir zam durumunda vatandaşlar tepki alacak gibi.

03-06-2021 08:06

Şanlıurfa’da ekmeğe zam kapıda. Son dönemlerde bastıran kuraklıktan dolayı artan buğday fiyatları unu da etkiledi. Hal böyle olunca son iki hafta içinde una büyük oranda zam yapıldı. 50 kilogram un 135 TL’den 165 TL’ye yükseldi. Bu çerçevede Şanlıurfa’daki fırıncı esnafı zam yapmak için gün sayıyor. Şuanda 1,50 lira olan ekmeğe ne kadar zam olacağı bilinmezken, zamların yakında olacağının sinyalinin kentteki fırıncıların temsilcisinden geldi.

‘YAPILACAK ZAM VATANDAŞI YIPRATACAK BİR ZAM OLACAKTIR’
Şanlıurfa Fırıncılar Odası Başkanı Mehmet Emin Karaatlı, her gün artan un fiyatları karşında daha fazla dayanamayacaklarını söyledi. Fırıncı esnaflarının fiyat yükselişlerine dayanmakta güçlük çektiğini kaydeden Karaatlı, şu ifadelere yer verdi: “Son günlerde hiç hesabımızda olmayan ve takip etmediğimiz bir durum yaşandı. Biz ekmeği üretirken ham maddemiz olan un, maya ve bunların dışında fiyatların yükselmesine neden olan yakıt. Bizler zam yapmamak için direniyoruz. Bu un fiyatlarının düzgün bir seviyeye çekilip yahut yerinde sayması için işlem yapılmalı. Yarın bu fiyatların değişebilme duruma var. Gerekli birimlere yazılarımız yazıp bildirimiz yaptık. Fakat bunun önüne geçilmezse bizler hali ile zam yapmak zorundayız. Yapacağımız zam da vatandaşı yıpratacak bir zam olacaktır.

“PERŞEMBENİN GELİŞİ ÇARŞAMBADAN BELLİDİR”
Kamuoyunu bilgilendirmek amaçlı söylüyorum. Bunu müsebbibi ne fırıncılar ne de Fırıncılar Odası. Bizler elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Hiç kimseden ses çıkmıyor. Bu unda fiyat artışı devam ederken, birileri çıkıp bu un, yağ, maya ne oldu da bir haftada bu fiyata geldi. Kimse bir şey konuşmuyor. Bu konuda tabiri caiz ise perşembenin gelişi çarşambadan bellidir. 10-15 gün önce 50 kilogram un 135 TL iken un bugün olmuş 160-165 TL. Durum böyle olunca bizlerde nasıl bir yol izleyeceğimizi bilmiyoruz. Fiyatların yükselişi devam ederse zammı beraberinde getirir.”

Zeki Altundağ              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.