24-Nisan-2019 - Çarşamba

Şanlıurfa'da Pamuklar Tarlada Kaldı!

Türkiye'nin pamuk üretiminin yaklaşık yarısının karşılandığı Şanlıurfa'da, son günlerde aşırı yağışlar ve su baskınları nedeniyle hasat yapamayan birçok çiftçinin ürünü tarlada kaldı.

29-12-2018 21:10

Lifiyle tekstile, çiğidiyle yağ sanayisine, küspesiyle de hayvancılık sektörüne ham madde sağlaması dolayısıyla stratejik ürünlerin başında gelen beyaz altına yönelik destekler artırıldı. Bunun yanında özellikle geçen yıl pamuk fiyatlarındaki yükseliş, bölgede bu ürüne yönelen çiftçi sayısını artırdı.

YAĞIŞLAR ÇİFTÇİ’Yİ VURDU
Dünyanın en prestijli kalkınma hamlelerinden biri olan Güneydoğu Anadolu Projesi'yle (GAP) sulu tarımın yaygınlaşmasının ardından ekim alanı her yıl genişleyen ve bölgede "beyaz altın" olarak nitelendirilen pamuk, son gülerdeki aşırı  yağışlar yüzünden bu yıl çiftçiyi memnun edemedi.

ZARAR BÜYÜK
Şanlıurfa’da bu yıl beklenenin çok üstünde birden gelen aşırı yağışlar çiftçiyi memnun etmenin aksine fazlasıyla üzdü. Kent merkezinde ve ilçelerde birçok tarlayı su bastı, hayvan besleyen çiftçilerin hayvanları telef oldu. Özelliklede pamuğun Başkenti Şanlıurfa’da bekleneni üzerinde yağışların pamuk tarlalarını vurması  çiftçi adına büyük zarara neden oldu.
 

Urfadasın Haber              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.