"Şanlıurfa’da Tarih Yeniden Canlanıyor Projesi" Sona Erdi

"Şanlıurfa’da Tarih Yeniden Canlanıyor Projesi" bugün yapılan konferansla son buldu.

01-11-2018 16:58

Avrupa Birliği ve Türkiye tarafından finanse edilen ve Karacadağ Ajansı tarafından yürütülen "Şanlıurfa’da Tarih Yeniden Canlanıyor Projesi" Barutçu Hanında yapılan konferansla sona erdi. Düzenlenen programa Şanlıurfa Vali Yardımcısı Tarık Açıkgöz, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Emin Özçınar, proje temsilcileri ve projeye destek olan kurumların temsilcileri katıldı.

Projeyle ilgili bilgi veren “Tarih Yeniden Canlanıyor” Teknik Destek Projesi Takım Lideri Mary McKeon, " Bu benim Şanlıurfa'da yaptığım son sunumun olacak. 2016 Kasımında ilk geldiğimizde buraya aşina değildik. Bu muazzam şehirde ne yapacağımızla ilgili tereddütlerimiz vardı. Hemen akabinde doğru kişilerle temasa geçtiğimizi fark ettik ve hızlıca işe koyulduk. 2017 yılı başında burada paydaşlarla görüşmeler yaptık. İhtiyaçlar konusunda görüş alış verişleri yaptık ve bu şirketi kurduk. Faydalı faaliyetlerde bulunacağına inanıyoruz" dedi.

Projenin Şanlıurfa'nın kültür ve turizmine önemli katkısı olduğunu söyleyen Tarık Açıkgöz, "Proje özellikle inşaat bileşeni alanında ve teknik bileşen alanında 2 ayak şeklinde yürütüldü. İnşaat bileşeni alanında bu proje Urfamıza büyük katkılar sağladı. Göbeklitepe başta olmak üzere bir çok tarihi ve kültürel değerlerimizin kazandırılması alanında büyük çalışmalar yapıldı. Projenin tarihi ve kültürel alanda çok büyük katkıları oldu. Bunların en önemlisi de Turizm A.Ş'nin kurulması oldu" şeklinde konuştu.

Ardından konuşan Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Emin Özçınar, ise "Bilindiği üzere “Tarih Şanlıurfa'da Yeniden Canlanıyor Projesi” 2 yıldan beridir birçok kurumun bir arada çalıştığı bir projedir. Bu projenin en büyük getirisi, yerel yönetimin, merkezi hükümetin bir araya gelerek oluşturuğu bir proje olmasıdır. Bu projeyi Şanlıurfa'da turizmin önemini kavrayan, destek veren işletme sahipleri kardeşlerimizle birlikte yaptık" ifadelerine yer verdi.
 

Urfadasın Haber              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.