Karayolu Ölüm Yolu Oldu

Son 10 yılda yaklaşık 15 kişinin hayatını kaybettiği ölüm yolunda üst geçit bulunmaması ölümlerin devam edeceğini haber veriyor.

05-12-2018 12:13

Haber: HASAN RAY / URFADASİN.COM

Şanlıurfa’nın Merkez Haliliye ilçesine bağlı, Paşabağı, Kurukent ve Yeşildirek mahallelerinin ortasından geçen şehirler arası Şanlıurfa-Mardin karayolu ölüm yoluna dönüştü. Son 10 yılda yaklaşık 15 kişinin araç çarpaması sonucu hayatını kaybettiği yolda bir üst geçit bulunmaması ölümlü ve yaralanmalı kazalara davetiye çıkarıyor. Üç mahallenin sakinleri ise milletevkillerine ve belediye başkanlarına seslenerek, “15 kişi daha mı ölsün?” diye sordu.

Vatandaşlar toplanıp basın açıklaması yaptı

Günün her saati yoğun trafik akşına sahip olan Şanlıurfa – Mardin karayolunda vatandaşlar tarafından yıllardır talep edilen üst geçidin yapılmamasından dolayı trafik kazaları artarak devam ediyor. Özellikle öğrenci ve yaşlı insanların yolu kullanmasının ölümlü kazalara sebebiyet vermesinden dolayı toplanan mahalle sakinleri acil bir şekilde üst geçit yapılmasını istedi. Vatandaşlar defalardac ilgili yerlere müracaat etmelerine rağmen gereken çalışmanın yapılmadığını söyledi.

Altı şeritli yolda üst geçit yok

Söz konusu yolda yapılması gereken üst geçitten dolayı insanların öldüğünü söyleyen mahalle sakinlerinden Emin Avcı, “Ben yaklaşık 50 yıldır bu mahallenin sakiniyim. Bu yol uluslararası çalışan bir yoldur. Bundan dolayı günün her saati oldukça yoğun ve hızlı bir trafiğe sahiptir. Toplam altı şeritten oluşan bu yolda bir üst geçidinin olmaması mantıken bile kabul edilebilir bir durum değildir.” dedi.

Acınası bir durum haline geldi

Paşabağı mahallesinin 50 yıllık sakini olduğunu söyleyen Emin Avcı, “Çoculuğumdan beri bu yolda insanlar ölüyor. Bu insanlar hep tanıdığım komşularımızdı. Burada özellikle yaşlı ve çocuklar araçların altında ezilme tehlikesi geçiriyor. Türkiye gibi güçlü bir devletin belediyelerinin buraya bir üst geçidi kuramaması doğrusu acınası bir durumdur. Burada daha kaç can yitip gitsin?. Yetkililerin burada artık bir üst geçit yapmalarını bekliyoruz.” diye konuştu.

Geçen gün yine kaza oldu

Yetkili kurumlara üst geçit yapmadıkları için tepki gösteren bir başka mahalle sakini ise, “Çok değil daha geçen gün yine burada bir insan araç altında kaldı. Ben kendi ellerimle alıp hastaneye götürdüm. İnanın buradan çocuğumu okula götürmek için yarım saatte geçebiliyorum. Bizler sağlıklı insanlarız; peki ya engelli, hamile, çocuk ve yaşlılar nasıl kullanacak bu yolu?. Burada ki esnaf olmasa bir tane yaşlı insan bile karşıya geçemiyor” şeklinde konuştu.

 

Urfadasın Haber              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.
Fauk TAŞKIN
Yol ölüm yolu normal bir insan bile karşıdan karşıya geçmek için dakikalarca beklerken, yaşlı,kadın çocuk nasıl geçecek.Bedensel engelli haftası diye yırtınıp boy boy reklam verenler acaba bedensel engelliler için o yolda bugüne kadar onlar için ne çalışma yapmışlar.Bizim belediyenin işi gücü bilbordlarda reklam yapmak.