Şanlıurfa'ya TS EN 17025 Akreditasyon Belgesi

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, içme suyu arıtma tesislerindeki laboratuvarları TURKAK 17025 Akreditasyon Belgesi aldı.

29-08-2018 15:22

Şanlıurfalılara en kaliteli ve en ucuz içme suyunu sağlayan Büyükşehir Belediyesinin bu alandaki başarıları devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki ŞUSKİ Genel Müdürlüğü Arıtma Tesisleri Daire Başkanlığı Su ve Kalite Kontrol Laboratuarına TURKAK 17025 Akreditasyon Belgesi verildi. 
Sağlık Bakanlığının ‘İnsani tüketim amaçlı sular hakkındaki yönetmelik (İTASHY) kapsamında teknolojik cihazlarla revize edilen Büyükşehir Su Kalite Kontrol Laboratuarı bu alanda yetkilendirilirken, uluslararası ödüller ve belgeler almaya devam etti. 
Vatandaşa kaliteli içme suyu hizmeti vermesi anlamında TSE ISO 9001 Kalite Yönetim Sistem Belgesinin denetimini başarıyla geçen Büyükşehir su kalite kontrol laboratuarı, bu kez Türk Akreditasyon Kurumu tarafından TS EN 17025 Akreditasyon Belgesini almaya hak kazandı. 
“Güvenilir ve sağlıklı su olmazsa olmazımız” 
Amaçlarının 13 ilçe ve bin 411 mahallenin tümünde yaşayan Şanlıurfalılara sağlıklı ve güvenilir içme suyu teminini sağlamak olduğunu belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, "Bizim buradaki amacımız halkımıza hizmetin en iyisini sunmaktır" dedi. 
Su yönetimi anlamında ŞUSKİ Genel Müdürlüğünün başarılı çalışmalara imza attığının da vurgulayan Çiftçi, "Suyu yönetirken sağlık konusu önemli. Arıtma dairemizin yönetmiş olduğu çok önemli numunelerin işlem gördüğü laboratuarımız akredite edildi. Şanlıurfalı kardeşlerimizin hizmetine sunuldu. Hem kendi sağlamış olduğumuz suyun analizini yapıyor, hem de dışarıdan diğer kamu kuruluşlarından ve özel sektörden gelen tüm numuneler laboratuarımızda analiz ediliyor. Sağlıklı suyu içmek, güvenilir bir şekilde şebeke suyunu bilmek vatandaş olarak hepimizin hakkı. Hepsi ölçülüyor, analiz sonuçları tetkik ediliyor ve artık uluslararası akreditesi yapılmış bir laboratuarı da biz Şanlıurfa'mıza kazandırdık. Arkadaşlarımız kendi alanlarında uzman. Tüm bu çalışmada emeği geçen arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum" dedi. 
ŞUSKİ Genel Müdürü M. Hamdi Us ise “Arıtma Tesisleri Daire Başkanlığımıza bağlı Su ve Kalite Kontrol Laboratuarımız 2015 yılında “TSE ISO 9001 Kalite Yönetim Sistem Belgesi” almıştı. Bizler bu yönde yaptığımız çalışmalarımızı sürdürdük. 2018 yılında Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından TS EN 17025 Akreditasyon Belgesi verildi. Artık su ve atık su konusunda yapılan analizler ulusal ve uluslararası yapılan tüm çalışmalarda güvenirliği ve izlenebilir sonuç olarak kabul görecektir. Şehrimize hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu. 

İbrahim COŞKUNER              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.