Şanlıurfa'da hafta boyu hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi ile birlikte Halk Sağlığı  uzmanları  vatandaşları dışarı uyardı.

Şanlıurfa'da hafta boyu hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi ile birlikte Halk Sağlığı  uzmanları  vatandaşları dışarı çıkmaya mecbur kaldıkları takdirde güneş çarpmasına maruz kalmamaları için uyardı.

Meteoroloji 15 Bölge Müdürlüğü, hava tahmin uyarı raporunda mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının önümüzdeki hafta başına kadar  Güneydoğu Bölgesi genelinde etkisini sürdürmesi beklendiğini,  Şanlıurfa'da 40-45 dereceler civarı seyredeceği tahmin edilip öğle saatlerinde başta yaşlılar, çocuklar ve kronik rahatsızlığı olan vatandaşların güneş çarpmasına karşı dikkatli ve tedbirli olmaları şeklinde uyarı yapmıştı.

Stor Perde Nasıl Temizlenir? Püf Noktaları Stor Perde Nasıl Temizlenir? Püf Noktaları

Bunun üzerine Halk Sağlığı Başkanı Uzman Dr. Cihat Adın,güneş çarpmasına maruz kalmamak için 11.00 ile 15.00 saatleri arasında mümkün olduğu sürece dışarı çıkılmaması gerektiği, kapalı ortamlarda vakit geçirilmesi, çıkılacaksa ince ve açık renkli kıyafetlerin tercih edilmesi gerektiğini vurguladı.

Önümüzdeki bir hafta boyunca sıcaklıklarını normalleri üzerinde sıcaklık değerlerinin olacağını öğrendiklerini söyleyen Adın, “Güneş normalde D vitamini sentezinin ana kaynağı, bağışıklık sistemini destekleyen, onun dışında mutluluk hormonu sentezlenmesine kadar birçok faydasının olması yanı sıra yüksek maruziyet ve yüksek sıcaklıklarda sağlığa zarar da verebilmektedir. Karşılaşabileceğimiz en önemli sıkıntılardan bir tanesi güneş yanıkları ve güneş çarpması olacaktır. Mümkünse saat 10.00 ile 15.00 arasında güneşli ortama çıkmamak, maruziyeti minimuma azaltmak, kıyafetlerin rahat ve açık renklerde giyilmesi, mümkünse o zamanların kapalı ortamlarda geçirilmesi, özellikle kronik hastalığı olanlar çocukların, bebeklerin, ileri yaştaki bireylerin saat 10.00 ile 15.00 arasında güneş ışığının maruziyetine dikkat etmesi gerekmektedir. Uzun vadeli etkilerden bu şekilde korunmuş oluruz.  Bu bütün güne yayılacak şekilde mümkünse de bunun çoğu gündüz olmak kaydıyla en az 2,5 litre su tüketilmesini öneriyoruz. Yaklaşık 1,5 litrelik sulardan 2 taneye yakın tüketilmesi bir kişinin sıcak havalardaki günlük su ihtiyacını karşılayacaktır” dedi.