Olay  22.11.2022 günü yaşandı. Şanlıurfa 2. OSB’de bir iplik Fabrikası,  27 ton ağırlığındaki piyasa değeri yaklaşık 2.800.000 TL pamuk ipliğinin nakliyesi için nakliyecilerle anlaştı. Bu anlaşmadan haberdar olan dolandırıcılar devreye girdi.

Nakliyeci görünümündeki iki şahıs firmanın sevkiyat birimine 63 plakalı bir tır ve dorseye ait sahte ruhsat belgesini ibraz ederek, belirtilen tıra 27 ton ağırlığındaki pamuk ipliğini yükleyerek Malatya iline götürmek üzere fabrikadan ayrıldı.

İki gün sonra malın teslim edilmediğini anlayan Şanlıurfa 2. OSB’deki iplik fabrikası sahipleri, olayı Jandarmaya bildirerek şikâyetçi oldu. Şanlıurfa İl Jandarma Komutanlığına bağlı Jandarma Suç Araştırma Timi (JASAT) dedektifleri olayla ilgili yaptığı araştırmada şüphelilerin firmaya başkasına ait sahte (kopya) plaka bilgisi vererek malı fabrikadan çıkardıklarını tespit etti. 

Jandarmanın yaptığı PTS incelemesinde şüpheli aracın yolda sahte plakalarını çıkartarak gerçek plakası olan 73 AAR 791 (çekici) ve 31 AAP 939 (dorse) plakaları ile Gaziantep’e giriş yaptığı tespit etti. Tespit edilen gerçek plakalar üzerinden yapılan araştırmada tırın Şanlıurfa’nın Suruç İlçesine kayıtlı olduğu ortaya çıktı.

Haliliye Belediyesinden Vatandaşlara Kandil Simidi İkramı  Haliliye Belediyesinden Vatandaşlara Kandil Simidi İkramı 

Bunun üzerine Jandarma ekipleri şüphelilerden S.K. ya ait adrese yaptığı baskında bahse konu tırı ve şahsı evinde yakaladı.
S.K.’nın olay günü üzerindeki kıyafetlere de evde rastlayan jandarma ekiplerinin soruşturmayı derinleştirilmesi üzerine şüphelilerin çalıntı malzemeyi Gaziantep’teki ortakları tarafından kiralanan bir depoya taşıdıkları belirledi. 

Şanlıurfa İl Jandarma Komutanlığına bağlı JASAT dedektifleri 28.11.2022 günü Gaziantep’teki depoya yaptığı şok baskında olayın diğer şüphelilerinden M.D. ve A.D. isimli şahısları üzerlerinde çok sayıda sahte ruhsat, kimlik, cep telefonu ve GSM hattı ile birlikte yakaladı.

Olayda yakalanan şüphelilerin Şanlıurfa Suruçlu oldukları farklı suçlardan sabıkaları olduğunu tespit eden jandarma çalıntı 27 ton pamuk ipliğini de depoya yapılan baskında ele geçirdi.Ele geçirilen 27 ton sahiplerine teslim edilirken olayla ilgili yakalanan S.K, M.D. ve A.D. isimli şahıslar çıkarıldıkları mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Olayla bağlantısı olan  A.G., M.G. ve M.K. isimli şahısların ise yakalanması çalışmaları devam etmektedir.