Her yıl Şanlıurfa’da Ramazan-ı Şerif’te iftarını açmak için merak ettiği Ezanın ardından atılan ses bombası atışı kentte 3 farklı noktada gerçekleşiyor.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı tarafından Yeni Belediye binası çatısında, Eyyübiye ve Karaköprü bölgesinde gerçekleşen ses bombası atışı güvenlikli bir şekilde uzman itfaiye ekipleri tarafından gerçekleştiriliyor.

ESKİ TOP ATIŞI YERİNE TEKNOLOJİ KULLANILIYOR

Eski usul top atışlarında kullanılan bezlerin çevre kirliliğine yol açması ve gelişen teknolojiyle ses bombasının daha pratik ve kullanışlı olması nedeniyle, iftar saatinde Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi'ne bağlı ekipler, üç farklı bölgede bulunan yüksek yerlerden atışlar gerçekleştiriyor.

UZMAN EKİPLER TARAFINDAN ATIŞLAR YAPILIYOR

Osmanlı'dan bu yana Ramazan ayında, iftar vakitlerini duyurmak için uygulanan Ramazan topu geleneği, Şanlıurfa’da Büyükşehir Belediyesi tarafından iftar vakitlerinde ses bombası olarak atılıyor. Ekiplerin dikkatli bir şekilde yerleştirdiği ses bombasının insanlardan uzak alanlarda fitili ateşleniyor.

Top atışı sesini andıran ve daha pratik olan bu yöntemle Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi kentte ramazan topu geleneğini yaşatmış oluyor. Top sesini duyan vatandaşlar oruçlarını açarken top atışını gerçekleştiren ekipler de hemen orada yanlarında getirdikleri kumanyalarla oruçlarını açıyor.

Gözden kaçırmayın

Şanlıurfalı ve Amerikalı Öğrencilerin Mektup Arkadaşlıkları Hala Sürüyor Şanlıurfalı ve Amerikalı Öğrencilerin Mektup Arkadaşlıkları Hala Sürüyor