Şanlıurfa’da Sobacılar pazarında yıllardır mesleğini devam ettiren ustalar, ürettikleri sobaları yurt dışına ihraç ediyor.

Eyyübiye ilçesinde bulunan Sobacılar pazarındaki üreticiler, kış mevsiminin gelmesiyle beraber sobaya talebin arttığını söyledi. Yurt içinde çok sayıda ilin soba ihtiyacının Şanlıurfa’dan karşılandığını aktaran üreticiler, yurt içinin yanı sıra Irak ve Suriye gibi ülkelere de soba ihracatı yaptıklarını ifade etti.

Soba satışı yapan esnaf Ahmet Bulut, urfadasın habere yaptığı açıklamada "Geçen seneyle bu sene arasında hemen hemen bir fark yok. Alım gücü de var. Soba fiyatları uygundur. Fiyatlar,  500/750/1000 TL arası değişiyor şimdilik büyük bir zam yok." dedi.

Esnaf Mustafa Evran ise "Geçen seneyle bu sene arasında fiyatlarda farklılık var. Yüzde 50 bir fark var. O da sacın fiyatının yükselmesinden dolayı. Malzemelerin fıyatının yükselmesinden dolayı. Soba fiyatları 150 TL den başlıyor 8 bin TL kadar sobalar var.   1000 TL'ye var  Bin 150 TL'ye olan da var. Fiyatlar sobaya göre değişiyor." ifadelerini kullandı.

Sobacılar ve Bakırcılar Odası Başkanı Adnan Uncu da artan soba fiyatlarına rağmen yüzde 300’lük bir talep artışının olduğunu söyledi.

"ODUN SOBASINA YÖNELME YÜZDE 300 ARTTI"

Şanlıurfa Sobacılar ve Bakırcılar Odası Başkanı Adnan Uncu, “Yurt içinde hareketlilik geçen yıllara nazaran yüzde 200 arttı. Bunun yanı sıra daha fiyatlar arttı. Geçen yıl 150 lira olan soba bu yıl 600 lira oldu. Geçen yıl 10 lira olan boru bu yıl 40 lira oldu. Bu şekilde bir artış oldu. Bu durum kesinlikle bizden kaynaklanmıyor. Geçtiğimiz yıl sacın kilosu 3 lira iken, bu yıl 20 lira.

Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü Promosyon İhalesi İPTAL Edildi Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü Promosyon İhalesi İPTAL Edildi

Bu yıl geçen yıllara göre odun sobasına yönelme yüzde 300 arttı. Daha sezon başlamadan 100 binin üzerinde kova siparişi aldık. Üretilen bu kovaları doğu ve batı illerine gönderdik. Bu yıl yurt dışına da satışlara başladık. Irak, Suriye gibi ülkelerden aşırı bir talep var. Soba fiyatları değişiyor. En ucuz soba 600 liradır. Yine kuzine sobalarımız var, fırınlı sobalarımız var, tuğlalı sobalarımız var. Bunlar özel yapım sobalardır. Fiyatları 7 bin ile 10 bin TL arasında değişiyor" ifadelerini kullandı.(Lütfü AYDIN'ın Haberi)