Traktörle ilaçlamaya göre daha az maliyetli ve çevreci olan dron ile ilaçlamaya, bölge çiftçisinin talebinin arttığı belirtildi. 

Çiftçilere Müjde: Destekleme Ödemeleri Başladı Çiftçilere Müjde: Destekleme Ödemeleri Başladı

İnönü Üniversitesi'nde gerçekleşen 'Havacılık Teknolojileri ve Tarımsal Kullanım Alanları' konulu konferansta konuşan Ziraat Mühendisi Mehmet Salih Güneş, Doğu Anadolu Bölgesi'nde tarım alanlarının yüzde 70'in de dron ile ilaçlama yapıldığını söyledi.

Ziraat Mühendisi Mehmet Salih Güneş, tarımsal alanlarda insansız hava araçlarının kullanmanın avantajlarından ve dezavantajlarından bahsederek insansız hava araçlarının tarım alanlarında kullanılmasının kolaylıklarına değindi. Türkiye’de bu konuda önemli bir ilerleme kaydettiklerini de belirten Güneş,

"Zirai ilaçlama dronlarını çiftçiler ile tanıştırmak gerçekten çok zor. İlaçlamayı doğru yapar mı? Ondan sonra etkili olur mu? Mahsule zarar verir mi? gibi soruları çok oluyor. Bu konuda gerçekten çiftçilerimiz çok ön yargılı karşıladılar bizi. Ancak bugün geldiğimiz noktada Doğu Anadolu Bölgesinde yaklaşık yüzde 70 oranda dron’lu ilaçlama yapılıyor.

Şu an Şanlıurfa bölgesinde geçen yıla nazaran 50 tane T 30 modeli dron bulunmaktadır. Bu nedenle insansız hava araçlarının kullanım alanlarına baktığımız zaman bugün Türkiye olarak gerçekten çok iyi işler başardık” dedi.