24-Ocak-2022 - Pazartesi

Şanlıurfalı Nureddin Nebati Hazine ve Maliye Bakanı Oldu

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan istifa etti. Yerine Nureddin Nebati atandı.Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararıyla görevden affını isteyen ve af talebi kabul edilen Lütfi Elvan'ın yerine Hazine ve Maliye Bakanlığına Nureddin Nebati atandı..

02-12-2021 00:45

Urfadasın haber sitesi uzun bir süre önce Şanlıurfalı Nureddin Nebati’nin bakanlığa getirileceğini ilk kez duyurmuştu. Ankara kulisleri Urfadasın haber sitesinden sonra Nureddin Nebati'nin bakanlığa getileceğini konuşmaya başlamıştı.
BERAT ALBAYRAK’I SEVİNDİREN ATAMA
Hazine ve Maliye Eski Bakanı Berat Albayrak’a yakın isimlerden olan Nureddin Nebati üç ay önce İstanbul Süleymaniye'de birlikte yemek yerken görüntülenmişti. O günden bu yana Nebati’nin ismi Bakanlık koltuğuna yakın olan isim olarak öne çıkıyordu. Bu süreçte ise herkes gece yarılarına kadar Resmi Gazete'nin yayınlanmasını beklemeye başlamıştı. Resmi Gazate'de beklen haber bu gece yarısı geldi.Ve Hazine ve Maliye Bakanlığına Nureddin Nebati getirildi. Bir süredir ekonomi politikalarından rahatsız olan Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan'ın görevinden istifası ise kabul edildi.

NUREDDİN NEBATİ BAKANLIK SİNYALİNİ GEÇEN HAFTA VERMİŞTİ
Geçen hafta sosyal medyadan mesajlar paylaşan Nebati  “2013’ten beri düşük faiz politikamızı her uygulamaya yeltendiğimizde güçlü bir itirazla karşılaştık. Bu sefer bunu uygulamada kararlıyız ” diyerek bu geceki atamanın sinyalini vermişti. 

Resmi Gazete'de yayımlanan Recep Tayyip Erdoğan imzalı atama kararında "Görevden affını isteyen ve görevden af talebi kabul edilen Lütfi Elvan'dan boşalan Hazine ve Maliye Bakanlığına Nureddit Nebati, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın 104'üncü ve 106'ncı maddeleri gereğince atanmıştır," ifadelerine yer verildi.

URFA'DAN TEBRİKLER, HAYIRLI OLSUN MESAJLARI SOSYAL MEDYADA YAĞMUR GİBİ YAĞMAYA BAŞLADI

Nureddin Nebati'nin ekonomi bakanlığına atanmasıyla Şanlıurfalı hemşehrilerinden sosyal medya hesabından hayırlı olsun, tebrikler de ard arda paylaşılmaya başlandı.

NUREDDİN NEBATİ KİMDİR?

1 Ocak 1964 yılında Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinde dünyaya gelen Nureddin Nebati AK Parti MKYK Üyesi seçildi. MYK Üyesi olarak AK Parti Genel Merkez Mali ve İdari İşler Başkanı ve Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Aynı zamanda 24. Dönemde İstanbul, 25. Dönemde Şanlıurfa, 26. Dönemde ise İstanbul Milletvekili olarak Meclis'te yer aldı. 

Nurettin Nebati,MÜSİAD Genel Merkez Yönetim Kurulu ve İstanbul Ticaret Odası (İTO) Disiplin Kurulu Üyeliğinde bulundu. Mevcut olarak MÜSİAD Yüksek İstişare Heyeti üyesi. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Mezunları Vakfı ve Derneği ile İlim Yayma Cemiyeti, ENSAR Vakfı, TÜGVA, ÖNDER, UTESAV, TDED, BEK, İDD, İDV ve benzeri vakıf ve derneklerde üyeliği devam ediyor.

İyi derecede ingilizce bilen orta derecede Arapçası olan Nebati, evli ve 4 çocuk babasıdır.

Urfadasın Haber              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.