27-Ekim-2021 - Çarşamba

Scope'dan Maç İzleyenlere Kötü Haber! Erişim Yasağı Geldi

Twitter'ın sahibi olduğu Scope'a Süper Lig maçları süresince engel geliyor. Türkiye'de ilk kez uygulanan yöntemle bir uygulamaya belli bir süre içinde erişim sağlanamayacak.

06-08-2018 12:11

Süper lig maçlarının yasadışı şekilde Twitter'ın sahibi olduğu Scope üzerinden canlı olarak aktarılması bu uygulamaya yasak getirilmesine neden oldu. Yayın hakları Digitürk'e ait beIN Sports'ta bulunan Süper Toto Süper Lig maçları süresince Twitter uygulaması olan Scope'a erişim yasağı uygulanmasına yönelik mahkeme kararı çıktı. İstanbul 1. Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi tarafından alınan karar, servis sağlayıcılara gönderildi. Karar 10 Ağustos itibarıyla geçerli olacak. Erişim yasağı sadece maçın yayınladığı süreyi kapsıyor.
Mahkeme, yapılan müracaatı yerinde bularak, maçların Twitter'a ait Scope'tan yayınının önüne geçmek amacıyla karar aldı. Kararda, şu ifadelere yer verildi: "Süper Toto Süper Lig futbol müsabakalarının oynandığı sürelerle sınırlı olmak üzere pscp.tv, proxsee.pscp.tv, prod-assets.pscp.tv, prod-video-eu-central-1.pscp.tv Scope uygulama adreslerinde Süper Toto Süper Lig futbol müsabakalarının oynandığı sürelerle sınırlı olmak üzere ihtiyati tedbir yoluyla erişimin engellenmesine karar verildi."
Söz konusu kararın, diğer platformların yayın hakkını elinde bulundurdukları benzer canlı maç yayınları için de emsal teşkil edebileceği belirtiliyor.
Sadece maç süresince Scope erişimi engellenecek
Erişim Sağlayıcıları Birliği (ESB) Genel Sekreteri Bülent Kent, yaptığı açıklamada, Digitürk tarafından yapılan başvuru sonucu mahkemenin aldığı kararla Süper Lig futbol müsabakalarının oynandığı gün ve saatlerde canlı video paylaşım uygulaması Scope'a erişimin engelleneceğini söyledi.
İnternet servis sağlayıcılarına gönderilen mahkeme kararının Süper Lig'de yeni sezonun başlayacağı 10 Ağustos itibarıyla uygulanacağını vurgulayan Kent, şunları kaydetti: "Birliğimiz kurulduğundan bu yana ilk kez belli süreler arasında erişim yasağına ilişkin mahkeme kararı alındı. Süper Lig maçları başlarken erişime kapatılacak olan Scope, maç yayınlarının bitmesinin ardından tekrar erişime açılacak."
Sosyal medyadan yapılan korsan yayınlar sorun oluyordu
Bugüne kadar özellikle futbol karşılaşmalarından sosyal medya üzerinden yapılan canlı yayınlar ciddi bir sorun teşkil ediyordu. Bunların önüne geçemeyen yetkililer bu tarz bir karar alarak uygulamaya erişim yasağı getirdiler. Bu yasağın ne kadar işe yarayacağını önümüzdeki günlerde göreceğiz.

İbrahim COŞKUNER              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.