Seçimlerde Kaç Suriyeli Oy Kullanacak ?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Oy kullanma hakkı, ancak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına hak kazanmış Suriyeliler için mümkündür. Bunun da toplam sayısı şu an itibarıyla tüm Türkiye'de 79 bin 820 kişidir. Bunların içinden reşit olmayanları çıkardığımızd..

19-01-2019 12:45

Bakan Soylu, Mardin'de bir otelde düzenlenen "Seçim Bölge Güvenlik  Toplantısı"nda, 31 Mart 2019'da gerçekleştirilecek yerel seçimlerin,  huzur ve  güven içinde geçmesine yönelik alınacak önlemleri değerlendirmek üzere, Jandarma  Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin, Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Erhan  Gülveren ve 13 ilin valileri, il emniyet müdürleri, il jandarma komutanları ile  bir araya geldiklerini belirtti.
"Bugünkü ilk toplantıda Adıyaman, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır,  Elazığ, Malatya, Mardin, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Muş ve Tunceli  olmak üzere 13  ilden gelen arkadaşlarımızla bir araya geliyoruz." diyen Soylu, bu toplantılarda  seçimin her anlamdaki güvenliğini ve sağlıklı bir seçim ortamı oluşturmak için  alacakları tedbirleri gözden geçirdiklerini bildirdi.
Bunların içinde miting ve propaganda güvenliği, seçim sandığı ve oy  kullanılacak mekanların ve sayım güvenliği, sonuçların açıklanmasından sonra  oluşabilecek herhangi bir taşkınlığa meydan vermemek için alacakları güvenlik  önlemlerinin bulunduğunu aktaran Soylu, ayrıca kampanya ve oy verme günü çeşitli  mecralardan yayılmak istenebilecek ve toplumda infiale sebep olabilecek maksatlı  yayın ve paylaşımlara karşı da önlemleri, yine bu toplantılarda tartışıyor  olacaklarını ifade etti.
Tek ve temel hedeflerinin hem kampanya süreçlerinin güvenliğini hem de  seçmen iradesinin sandığa sağlıklı ve özgürce yansımasını temin edebilmek  olduğuna değinen Bakan Soylu, bunun için il özelinde dikkat etmeleri gereken  konuları, fiziki, teknik ve beşeri kapasiteyi, varsa bu noktadaki eksiklikleri  istişare etmeye ve bunları gidermeye çalışacaklarını belirtti.
Arka arkaya gelen seçim süreçlerinin, bakanlık olarak mevcut  tecrübelerini  daha da pekiştirdiğini anlatan Soylu, bu toplantılardan, önceki  seçimlerde verim aldıklarını, bu yıl bunu daha üst bir noktaya taşıyacaklarını  kaydetti.
Türkiye'nin hem iç dinamiklerinin etkisiyle hem de küresel gelişmeler  nedeniyle son yıllarda yoğun bir siyaset ve güvenlik gündemi ile karşı karşıya  kaldığını ifade eden Soylu, şöyle konuştu:
"Özellikle 7 Haziran seçimleri sonrası yaşanan terör hadiseleri,  Suriye kaynaklı göç, 15 Temmuz darbe girişimi ve güney sınırımızın hemen yanı  başında yaşanan karışıklıklar, son 5-6 yıllık dönemin temel tehdit  parametreleriydi. Şunu çok iyi görmemiz lazım; Türkiye siyasal, güvenlik ve  ekonomik istikrarını bozmaya yönelik bu hassas dönemi, köklü devlet geleneğiyle,  millet iradesine dayalı güçlü bir liderlikle, ama en önemlisi milletinden ve  demokrasisinden aldığı güçle yönetebilmiştir. Siyaset, seçimle birlikte  istikrarını tahkim eder, oradan güç alır. Büyük bir gururla ifade etmek isterim  ki; Türkiye, özellikle son 5-6 yıllık süreçte bu enstrümanı çok doğru ve etkili  şekilde kullanmıştır. İstikrarına ve demokrasisine yönelmiş bütün tehdit ve  tahditleri, sandığa müracaat ederek aşmasını bilmiştir.  ?Önümüzdeki 31 Mart  yerel seçimleri, elbetteki siyasetin doğal takvimi içerisinde gerçekleşecek olan  seçimlerdir. Önemi ve farklılığı şudur ki; Türkiye'nin önemli dönüşümler ve  kritik süreçler yaşadığı birkaç seçimin hemen sonrasında gelmektedir ve  kendisinden sonra 4,5 yıl daha seçim olmayacaktır."
Bakan Soylu, bu seçimin, istikrarı, kardeşliği, siyasal istikrarı  tahkim eden, perçinleyen bir seçim olacağını vurgulayarak, İçişleri Bakanlığı  olarak sorumluluklarının açık olduğunu,  kanunla belirlenmiş yetki ve  sorumluluklar çerçevesinde her türlü şaibeden uzak, güvenliğin, oy kullanma  hakkının, propaganda hürriyetinin tam olarak tesis edildiği, seçim sonuçlarının  sağlıklı ve hızlı şekilde alındığı, millet iradesinin sandıkta tam olarak tecelli  ettiği bir seçim ortamını temin etmenin, bu sorumluluğun en net tarifi olduğunu  aktardı.
Bakanlık ve ülke olarak bu konuda iyi bir karne ve yüksek bir  tecrübenin bulunduğuna işaret eden Soylu, önümüzdeki seçimde de buna bir yenisini  daha ekleyeceklerini, mutlu bir seçim yaşayacaklarını bildirdi.
SEÇMEN LİSTELERİ VE ADRES BİLDİRİMİ
Hemen her seçimde, klişeleşmiş belli konular üzerinden seçimlerin  sıhhatine gölge düşürmeye yönelik bazı tartışmaların ortaya atıldığını  gördüklerini belirten Soylu, son günlerde özellikle, seçmen listeleri ve adres  bildirimine ilişkin birtakım yayınların söz konusu olduğunu ifade etti.
Bakan Soylu, şöyle devam etti:
"Sayın Cumhurbaşkanımız da geçtiğimiz günlerde herkesin kendi yaşadığı  yerde oy kullanması, farklı davranışlar ve arayışlar içine girmemesi gerektiğini,  bunu tasvip etmediklerini, hatta bundan şikayetçi olduklarını ifade ettiler.  Hepinizin bildiği gibi seçim süreçlerinin yönetimi, anayasamızın verdiği yetkiyle  Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) aittir. Seçmen listeleriyle ilgili bütün durumlarda  da itiraz mercii, yine YSK il, ilçe seçim kurullarıdır. Listelere esas teşkil  eden nüfus ve adres bilgileri ise Nüfus Vatandaşlık Genel Müdürlüğü  bünyesinde  tutulmaktadır. YSK'nin oluşturduğu listelerdeki adres veya kişi bilgilerine  ilişkin herhangi bir olumsuzluk tespit edilmesi halinde siyasi partilerimizin  zaten YSK il ve ilçe seçim kurullarına da itiraz başvuruları olmaktadır."
İtirazların YSK tarafından alındığını, ilgili kurumlardan bilgi ve  belge istendiğini, yapılan değerlendirme sonucunda da karara bağlandığını  anımsatan Soylu, bir yanlış tespit edildiğinde de düzeltildiğine işaret etti.
Halihazırda bu şekilde partilerinin yaptığı itirazlar neticesinde  yapılan düzeltmelerin olduğunu, tahkikatı devam edenlerin bulunduğunu aktaran  Soylu, çeşitli nedenlerle meydana gelmiş eksiklikler varsa, bunu düzeltecek  hukuki yolların açık olduğunu belirtti.
Devam eden süreçleri, yapılan düzeltmeleri, seçimin sıhhatine gölge  düşürecek şekilde gündem maddesi haline getirmenin doğru olmadığını vurgulayan  Soylu, kendileri için her vatandaşın oyunu kullanabilmesinin esas olduğunu  anlattı.
"SOKAKTA GÖRDÜĞÜNÜZ HER SURİYELİNİN OY KULLANMA HAKKI YOKTUR"
İçişleri Bakanı Soylu, konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Bu noktadan hareketle İçişleri Bakanlığı olarak adres bilgilerinde  eksiklik olduğunu tespit ettiğimiz 363 bin 555 vatandaşımıza çağrıda bulunduk,  SMS ile bildirim yaptık. 64 bin 348 vatandaşımız başvuruda bulundu ve bu sayede  bilgilerini güncelleyerek oy kullanmalarının önündeki engeli kaldırmış olduk.  Bakanlık olarak görev ve sorumluluğumuz, her vatandaşın oyunu hür ve özgürce  kullanabilmesini temin etmektir, çalışmalarımız da buna yöneliktir. Artık klişe  haline gelen bir tartışma konusu da Suriyelilerin oy kullanması meselesidir.  Hukuk da devlet yönetimi de söylentilerle değil, gerçeklerle, resmi kayıtlarla,  gerçek bilgi ve rakamlarla yapılan bir iştir. Türkiye'deki 3 milyon 632 bin 622  Suriyeli, uluslararası koruma statüsüyle ülkemizdedir. Yani sokakta gördüğünüz  her Suriyelinin oy kullanma hakkı yoktur, böyle bir şey mümkün değildir. Oy  kullanma hakkı, ancak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına hak kazanmış Suriyeliler  için mümkündür. Bunun da toplam sayısı şu an itibarıyla tüm Türkiye'de 79 bin 820  kişidir. Bunların içinden reşit olmayanları çıkardığımızda önümüzdeki seçimde oy  kullanabilecek olanların sayısı 53 bin 99'dur. Üstelik bunların arasında 2011  krizi öncesinde vatandaşlık hakkı elde etmiş, eskiden beri Türkiye vatandaşı olan  insanlar da var. Yurt içi seçmen sayısının geçen seçimlerde 53.6 milyon kişi  olduğu bir ülkede, 53 bin kişi üzerinden seçimin sıhhatini tartışmaya açmak,  demokrasiye ve bu milletin aklına hakarettir. Rakamlar ortadadır, devletin resmi  kayıtları ortadadır, bunun üzerine fazlaca birşey söylemek, zaman kaybıdır."
"SANDIK GÜVENLİĞİNİ HİÇBİR NOKTADA ZAAFİYETE UĞRATMAYIZ"
Bakan Soylu, "Seçim dönemi, İçişleri Bakanlığı için tam bir teyakkuz  halidir. Özellikle seçim günü 547 bin kolluk personelimiz görev başında  olacaktır. Yaptığımız risk analizleri ve bundan önce meydana gelen seçim  olaylarının tahlili neticesinde terör örgütünün tehdit ve baskı yoluyla  vatandaşlarımızın oy kullanma hakkına tesir edebileceği değerlendirilen 11 il ve  12 ilçemize, yine bu il ve ilçelerdeki üs bölgelerinde görevli 6 bin 680 ilave  kolluk personeli, seçim günü için görevlendirilmiştir." diye konuştu.
Burada görev yapan güvenlik güçlerinin de en nihayetinde oy kullanma  hakkına sahip vatandaşlar olduğunu kaydeden Soylu, görevleri itibarıyla bu  haklarından mahrum kalmasının düşünülemeyeceğini vurguladı.
Soylu, "Dolayısıyla bunların da oy kullanmasına ilişkin yasal bir  prosedür zaten kanunlarımızda yer almaktadır ve bu yasal çerçeve içinde bu  arkadaşlarımız da oylarını görev yaptıkları yerlerde kullanacaklardır. Elbetteki  bu adımdan terör örgütü ve onun yandaşı olan yapılar rahatsız olacaktır ve  birtakım hezeyanlar ortaya koyacaklardır. Ancak bizim devlet olarak  sorumluluğumuz, her vatandaşımızın oyunu özgürce, tehdit ve baskıdan uzak bir  şekilde kullanabilmesini temin etmektir. Sandık güvenliğini hiçbir noktada  zaafiyete uğratamayız ve bu konuda kararlılığımız tamdır." değerlendirmesini  yaptı.

Urfadasın Haber              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.