Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü tarafından, şiddeti kınamak için eyleme katılan hekimlere soruşturma açılması şaşkınlıkla karşılandı.

SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ ÇOK AYIP ETMİŞ!

İddiaya göre Şanlıurfa Eğitim Araştırma Hastanesi acil serviste darp edilen Dr. Orhan Hagi için, Hekimsen Sendikası 30 Kasım'da il genelinde iş bırakma eylemi kararı aldı. Acil serviste gerekli güvenlik önlemini almayan idare ve Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü, eyleme katılan hekimlere soruşturma atı.
Görevini yapamayan bir idarenin, korkutma politikası ile hekimleri sindirmeye çalışmasına tepki gösteren bazı hekimler “Daha acısı ise, muhakkik atanan kişinin eski SARI sendika il başkanı olması.” dedi.

“BUNU YAPARAK YUMRUK ATANDAN NE FARKINIZ KALIYOR!”

ekimlere soruşturma açılmasına ŞUAHED Başkanı Dr.Yusuf Eryazgan da tepki göstererek “İşleri hep böyle. Sorunu çözeceklerine mobing ve baskı ile hak arayanlarının  karşısında oluyorlar .Bunu yaparak yumruk atandan ne farkınız kalıyor!!!” ifadelerini kullandı.

URFA TABİP ODASI VE SENDİKALAR TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

Bakan Koca Açıkladı: SMA Hastaları Yeni İlaç Kullanacak Bakan Koca Açıkladı: SMA Hastaları Yeni İlaç Kullanacak

Bu arada Şanlıurfa Tabip Odası, Urfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Dr. Orhan Hagi’nin hasta yakını tarafından saldırıya uğramasına ilişkin basın açıklaması gerçekleştirmiş, basın açıklamasına, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Şubesi ve Hekim Sen Şubesi de destek vermişti.

BAKAN KOCA DA TEPKİSİNİ ŞÖYLE DİLE GETİRMİŞTİ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaşanan olaya tepki göstermiş sağlıkta şiddetin azaldığı bir dönemde bu durumun herkesi üzdüğünü belirterek "Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi'nde dün akşam yaşanan hadise, sağlık kurumlarındaki sözel ve fiziki şiddetin önemli oranlarda azalma gösterdiği bu dönem adına, hepimizi üzdü. Geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum. Yasanın gücü, bakanlığımızın kararlılığı açıktır.” paylaşımında bulunmuştu.

Öte yandan 28 kasımda Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisinde sıra yüzünden çıkan tartışmada hasta yakınlarının saldırısına uğrayan Acil Tıp Uzmanı Orhan Hagi’nin burnu kırılmıştı. Doktor Hagi ameliyata alınırken, saldırgan gözaltına alınmıştı. Uzman Dr. Orhan Hagi 17 Haziran 2022’de de bir hasta yakınının saldırısına uğramıştı.