Siverek Belediye Başkanlığının Ardından

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde 31 Mart 2019'da AK Partiden girdiği seçimi kazanarak Belediye Başkanı olan Şeyhmus Aydın, geçen hafta sağlık sorunlarını gerekçe göstererek istifa etti.Ardından iki başkan yardımcısı istifa ederek başkan adayı olacağını duyurdu...

03-12-2020 13:15

AK Partili meclis üyelerinden birçok isim başkan olmak için çalışma yaptı. Seçimden çok güç göstergesine dönüşen aday belirlemede,  AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Kasım Gülpınar ağırlığını koyarak oluşan kaosu dağıttı. Bu seçim, Kasım Gülpınar’ın siyasi olarak yalnızca Şanlıurfa’da değil bölgede elini güçlendirdi. Bir önceki Belediye Başkanlık seçiminde Resul Yılmaz’ın aday gösterilmesinde etkili olan Kasım Gülpınar, belediyedeki bazı rahatsızlıklardan dolayı Resul Yılmaz’ı ikinci kez aday gösterilmesine sıcak bakmadı. Onun yerine 31 Mart 2019 yılındaki yerel seçimlerde Şeyhmus Aydın’ın aday olması için çalıştı. Ancak Şeyhmus Aydın ikinci yılını doldurmadan sağlık sorunlarını bahane göstererek istifasını açıkladı. Bu durum Kasım Gülpınar’ı sıkıntıya soktu. Ama Gülpınar bu sıkıntının da üstesinden gelmeyi başardı ve Urfa tarihine geçecek olan bir kadın ismin başkan olması için gerekli girişimlerde bulundu. Böylece erkek egemen bir sosyolojisi olan Urfa tarihinde ilk kez bir kadın belediye başkanı seçildi. Bu seçim Kasım Gülpınar’ın bölgedeki siyasi gücünü zirveye taşımış oldu. Bundan sonra yalnızca Şanlıurfa’da değil bölgede bile siyasete girmek isteyenlerin Kasım Gülpınar’ın kapısını çalmasına neden olacak. Sonuç olarak bu seçim bir nevi Kasım Gülpınar’ın seçimi oldu.
Kasım Gülpınar üç dönemdir AK Parti Milletvekilliği yapıyor. Bu süreç içerisinde Siverek’e kazandırdığı hizmetler özellikle okul sayısını birçok seçmen bile saymakla bitiremiyor. Gülpınar, Siverek Belediye Başkan adaylarının belirlenmesinde etkili olsa da, olası dedikodulara meydan vermemek için belediye binasına bu güne kadar hiç gitmemiş.

TARİHE GEÇEN SEÇİM

AK Parti’nin Siverek Kadın Kolları Başkanlığını 3 dönem üst üste yapan Ayşe Çakmak, 31 Mart 2019 yerel yönetimlerinde belediye meclis üyesi oldu. Belediye Başkanı olan Şeyhmus Aydın’ın istifasın ardında başkanlık adayı için ismi ön plana çıktı. AK Partili Siverek Belediye Meclis Üyeleri arasında aday olmak için yoğun kulis faaliyeti yapmalarına ve muhalif çıkışlarda bulunmalarına rağmen Ayşe Çakmak’ın aday gösterilmesinin önüne geçemediler. Son sözü Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan ile çekilen fotoğrafla veren Ayşe Çakmak, girdiği seçimde Siverek Belediye başkanı oldu. Böylece Urfa tarihinde ilk kez bir kadın Belediye başkanı oldu. Şimdi gözler Ayşe Çakmak’ın Siverek Belediye Başkanlığındaki performansının nasıl olacağına çevrildi.Başkan Yardımcılığına kimlerin getirileceği ise merak konusu oldu.

34 yaşında, evli ve bir çocuk annesi olan Çakmak, AK Parti’nin kuruluşundan beri teşkilatta yer alıyor. Daha önce İlçe Kadın Kolları Başkanlığı görevini yürüten Çakmak, belediye başkan vekilliği de yapmıştı.
 

Urfadasın Haber              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.