20-Ocak-2021 - Çarşamba

Siverek’in Başkanlık Seçimi Tarihe Geçecek

Şanlıurfa’nın Siverek İlçesinde Belediye Başkanı Şeyhmus Aydın’ın istifasının ardından AK Parti Siverek Belediye Başkan Adayını, Cumhurbaşkanı ile görüşüp birlikte çektirdiği fotoğraf karesiyle kamuoyuna duyurdu.

02-12-2020 21:20

Söz konusu fotoğraf karesiyle Siverek Belediyesi AK Parti Meclis Üyelerine de mesaj verildi. Aday olmak için belediye başkanlığından istifa edenler ve siyasi kulislerde “Ben aday gösterilmezsem partimizin göstereceği adayı desteklemem. Hatta muhalefet partisinin adayına oy veririm” diyenlerin söz konusu fotoğraf karesinden sonra suskunluğu dikkat çekti. Oylamada yaşanacak firelerin önüne geçmek için AK Parti, meclis üyelerini yakın markaja aldı. Meclis üyelerinin itiraz edemeyeceği isimlerin, meclis üyelerini bir bir telefonla arayarak olası bir fire oluşmaması yönünde çalışma yapıldı.

Siverek’te üç dönem AK Parti Kadın Kolları Başkanlığı yapan ve son yerel seçimde belediye meclis üyesi olan Ayşe Çakmak, AK Parti'nin Siverek Belediye Başkanlığına aday gösterilirken CHP’nin adayı da Ramazan Gülel oldu. Çakmak ve Gülel arasında geçecek olan başkanlık yarışı, meclis üyelerinin yarın(Perşembe 3 Aralık 2020) oy kullanma işlemiyle belli olacak. Yarınki oy kullanma işlemlerinde yoğun güvenlik önlemlerinin alınması bekleniyor.

Bu arada Siverek Belediyesinde AK Partinin 21,  HDP’nin 8 ve CHP’nin 5 Meclis Üyesi bulunuyor.

Öte yandan Siverek’te belediye başkanlık seçiminin bu etabı her şekilde tarihe geçecek. AK Parti'nin adayı Ayşe Çakmak seçilirse erkek egemen bir yapıya sahip olan Urfa’da ilk kez bir kadın belediye başkanı seçilmiş olacak. CHP’nin Siverek Belediye Başkan adayı Ramazan Gülel’in seçilmesi durumunda ise muhalefet ilk kez Siverek’te belediye başkanlığını kazanmış olacak. Aynı zamanda Siverek’teki siyasi güç dengesi uzun bir aradan sonra değişmiş olacak.
 

Urfadasın Haber              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.