12-Haziran-2021 - Cumartesi

Siverekli Mehmet Uzun’un Ölmeden 16 Ay Önceki Görüntüleri İlk Kez Yayınlandı

Şanlıurfa Siverekli olan dünyaca ünlü kürt yazar Mehmet Uzun’un vefat etmeden 16 ay önce hastaneye kaldırıldığı esnadaki görüntüleri ortaya çıktı.

06-05-2021 21:15

Edebiyat çevrelerinde "modern Kürt romanının kurucusu" olarak tanınan yazar Mehmed Uzun’un, vefat etmenden 16 ay öncesine ait görüntüleri İlk kez yayınlandı. Sedye ile ambulansa taşınırken ve sevenleriyle Kürtçe konuşurken görülen Mehmed Uzun görüntülerde  ''Ben size geldim, yaşadığım yere geldim. Size Kurban olurum.'' diyor.  Sevenleri de görüntülerde Mehmet Uzun’a  ''Biz sana kurban oluruz.'' şeklinde karşılık veriyor.

Mehmet Uzun,1977 yılında  İsveç’de yaşamaya başlamış ve hayatın son yılında bir süre kanser tedavisi görmüştü. 20006 yılında  Türkiye’ye dönen Mehmet Uzun, burada da kanser tedavisi devam etmişti. Ancak 2007 yılının ortalarında tedaviye cevap vermeyen Mehmet Uzun vefat etmişti.

Türkçe ve Kürtçe kaleme aldığı öykü ve romanlarıyla tanınan Mehmet Uzun, 1953 Siverek’te doğdu. 1977 yılından İsveç’e yerleşmiş ve Kürtçe, Türkçe ve İsveççe yazdığı kitapları 20’ye yakın dilde yayınlandı. Romanları nedeniyle hakkında birçok dava da açılan Uzun, İsveç Yazarlar Birliği yönetim kurulu üyeliği yaptı. Ayrıca İsveç Pen Kulübü ve Uluslararası Pen Klüp’te aktif çalışmalar yürüten Uzun, İsveç ve Dünya Gazeteciler Birliği’nin de üyesiydi. Uzun'un birçok uluslararası ödülü de bulunuyor.

İŞTE O GÖRÜNTÜLER 
 

Urfadasın Haber              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.