27-Ekim-2021 - Çarşamba

Son Günlerdeki Cinayet Ve Silahlı Saldırıları Urfalılara Sorduk!

Şanlıurfa’da son günlerde ard arda yaşanan cinayetler ve silahlı saldırılar toplumda büyük bir tedirginliğe neden oluyor. Şanlıurfa’da yaşanan silahlı saldırılar ve cinayetlerle ilgili Urfadasın haber sitesi, vatandaşlara mikrofon uzatarak görüşlerini sordu..

28-09-2021 19:28

Şanlıurfa’da son günlerde ard arda yaşanan cinayetler ve silahlı saldırılar toplumda büyük bir tedirginliğe neden oluyor. Şanlıurfa’da yaşanan silahlı saldırılar ve cinayetlerle ilgili Urfadasın haber sitesi, vatandaşlara mikrofon uzatarak görüşlerini sordu. Vatandaşların büyük bir çoğunluğu silahlı saldırıların ve cinayetlerin nedenini cahilliğe, gurur ve bencilliğe bağladı.  Kimi “Cahilik” dedi. Kimi “Vahşi dürtülerimizi çıkartmakta ısrarcı bir toplumuz” dedi. Bir başkası ise yöreden gelen bir zihniyetin tezahürü olarak yorumladı. 

KORKU FİLMİ GİBİ!

İş insanı Abdurahan Eyyüpoğlu “Memleket Teksas olmuş Maşalah her kendını bilmiyennın belinde tabanca var inşallah birilerı görürde belki önlem alınır”  derken Eyyübiye Belediyesi Meclis Üyesi Necmettin Sağlam da “Memleket teksasa dönüşmüş her an bir silahlı çatışmanın ortasında kalabiliriz endişesi yaşıyor insan. Korku filmi gibi ; Silah sesleri , Siren sesleri , Havi fişek sesleri ,Gerilim tavan yapıyor..” ifadelerini kullandı.

Urfadasın haber sitesi mikrofonlarına konuşan Aziz Alkış da  “Yöreden gelme bu bir zihniyeti gerçekten bu acı üzücü olay. Burada ki hem eğitim hem de mallasef  ben de doğuluyum ama  buradaki yöre halkı çok gururuna bağlı bir halktır. Ne bilim eleştiriyi kabul etmiyor. Haksız olduğu halde kendini haklı görüyor. Bundan dolayı da mal esef böyle olaylar ile yüz yüze kalıyorlar” ifadelerini kullandı.

DÜN GECE MİRAS BÖLÜŞTÜK AZ KALSIN BİZ DE CİNAYET İŞLEYECEKTİK

Yakup Şimşek ise “Cahillik, bilinçsizlik, Bu durum topluma yakışacak bir şey değil. En basit ben de size bir örnek vereyim. İsteseydik bizde dün akşam bir cinayet işleyebilirdik. Bir miras bölüştük 40 dereden laf çıktı.  Miras babamızdan kalan. 9 kardeşiz biz. Mirası bölüştük biraz akılı ve zeki davranmasaydım en az 2 -3 kişi ölürdü. Hepsi 5 dönüm 10 dönüm için. Değer mi? Bu güzelim şehirde cinayet iyi bir şey değil. Eğer cahil olsaydım belki bir cinayet işlenmiştim. Belki ben ya mezardaydım. Yada cezaevindeydim. “dedi.

ANLAYIŞSIZLIK VE İLLA BENİM DEDİĞİM OLSUN İNADI

Ömer Öge de “Halkımız birbirine karşı anlayışsız ve sabırsız davranmasından kaynaklanıyor. Herkes önce benim isteklerim olsun diyor. Benim dediğim olsun gibi şeylerden kaynaklanan bir takım olaylardır. Yeni yetişen nesil biraz anlayışsız ve dini inançların ve değerlerin az olması buna bağlıyorum.”şeklinde konuştu.
Yusuf Tumbul: “Toplum olarak psikolojik bir sorun yaşıyoruz. Tamamen bir ruhi bunalım içerisindeyiz. Ekonomik sorunlar. Urfa’da özellikle şehir içi trafik çok berbat . Yani bu daha başlangıç diye düşünüyorum ben. Biri ki yıla daha çok trafik cinayetleri endişesi göreceğimizi düşünüyorum açıkçası. Umarım yetkililer gerekeni yapar. Özellikle bireysel silahsızlanmayı sağlamamız lazım. Bunu da nasıl yapacağız artık oda büyüklerimizin işi. “dedi.

VAHŞİ DÜRTÜLERİMİZİ ÇIKARTMAKTA ISRARCI BİR TOPLUMUZ

Yusuf Çiftçi: Doğu toplumu olarak biz aslında vahşi dürtülerimiz meydana çıkarmakta ısrarcı bir toplumuz. İnsanoğlu kendini bazen egale etmeli. Nasıl diyeyim kendini dizginlemeli. Bunun temelinde bence eğitimsizlik yatıyor. Ruhsatlı silah almak bir haktır. Ama 1 silah yerine 5 silah bulundurmamız doğru bir şey değil. Sonuçta 1 aile için bir tane yeterlidir . O da düşmanı var dostu var o şekilde.Ben doğru bulmuyorum. Bu kadar silaha mekaniğe savaşa ne gerek var. Biraz daha güzel düşünmeli güzel hareket etmeliyiz. Saygı göstermeliyiz merhamet göstermeliyiz. Gelenek deyip kestirip atılmamalı sonuçta dünyanın sonu değil. “ yorumunu yaptı.
Hamit Çatak: “Silah işte o pis işte o iyi değil silah iyi değil yani önlenmesi lazım. Herkese silah verilmemesi lazım.  Silah ne için kullanılır?  Herkese silah verilse olmaz ki şimdi bende silah olsa onda olsa bunda olsa bu olmaz” ifadelerini kullandı
Ramazan Çetiner de  silahlı saldırılarının ve cinayetlerin çoğunlukla para için, tarla için, koyunlar için  menfaat için yaşandığını söyledi.
İbrahim Çelik ise “Yol vermişsin iki dakika sonra geçsen ne olur geçmesen ne olur. İstersen 5  dakika sonra git yani aciliyetin nedir. Hadi aciliyetin olsun 5 dakikada seni ne kurtarır. Hiç bir şey yapmaz yani. “ dedi.

Urfadasın Haber              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.
Hasan tüysüz
Ölümlerin tek sebebi araya giren insanlardır doğruyu konuşmuyorlar her iki tarafa sen haklısın öbür tarafa gidiyorlar sen haklısın o zaman bu haksız kim