Suriye’den Türkiye’ye kaçak geçişlere ilişkin iddialar devam ederken, Şanlıurfa üzerinden Türkiye’ye kaçak yolla geçiş yapan üç kişi böyle görüntülendi

İddiaya ilişkin sosyal medyaya yansıyan son görüntüler Suriye'ye sınır olan Şanlıurfa'nın Akçakale ile Ceylanpınar İlçesi arasındaki bir bölgeden çekilmiş. Görüntülere göre, üç kişi tel örgüleri aşarak, iki ülke arazındaki tren rayını geçip, Türkiye tarafına ulaşıyor.
Ardından görüntüyü çeken kişinin de tel örgüyü aşmasıyla görüntü sona eriyor. Bu sırada bölgeye gelen bir arazi aracı, kaçak geçiş yapanların yakınında duruyor. Bu kişiler de araca binip, hızla uzaklaşıyor. Sosyal medya paylaşımlarındaki iddialara göre, bu geçişler için kişi başı bin ile bin 500 dolar arasında ücret alınıyor.

GAZİANTEP’TEKİNİN BENZERİ GÖRÜNTÜLER

24 saat termal kameralarda korunduğu açıklanan bölgeden gündüz yapılan kaçak geçişler şaşkınlıkla karşılanıyor. Geçtiğimiz günlerde de Gaziantep'in Karkamış İlçesi'nden kaçak yollarla Türkiye'ye giriş yapan Suriyelilere ilişkin görüntüler sosyal medyada paylaşılmış, paylaşımın ardından Gaziantep Valiliği “Sınırlarımız kontrol altında. Rahat olun. Kaçak yolla ülkemize geçmeye çalışan 7 kişi yakalandı” açıklaması yapılmıştı. Bu görüntülerin bazı WhatsApp gruplarında da paylaşıldığı öğrenildi.

DP'Lİ AKSOY DA GÜNDEME GETİRMİŞTİ

Urfa’nın Akrep Fabrikası Dünya Basınında Urfa’nın Akrep Fabrikası Dünya Basınında

Demokrat Parti (DP) Göç ve Sosyal Politikalardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı İlay Aksoy sosyal medya hesabından kimliksiz ve kayıtsız kaçak göçmenlerle ilgili bir video paylaşmış, Şanlıurfa'daki temasları sırasında görüştüğü vatandaşların kendisine suç işleyen ve kaçan mültecilerin sınırdan 500-600 Dolar karşılığında Türkiye’ye geri döndüğünü öne sürmüştü.

Aksoy, sosyal medya paylaşımından İçişleri Bakanı Soylu'ya çağrıda bulunarak. “Sayın Süleyman Soylu, bakın Şanlıurfa'da 30 yıl müftülükte görev yapmış amcamız ve mahalle sakinleri ne anlatıyor… Suç işleyenler sınırdan kaçıp sonradan da $500-600 veya $1000 dolar ödeyip tekrar Türkiye'ye giriyormuş! Hiç kaydı olmayan, tamamen kaçak yıllarca yaşayanlar varmış!” değerlendirmesi yapmıştı.