ŞURKAV Esnafı Destek İstedi

Suriye’de yaşanan yaklaşık 10 yıldır iç savaş nedeniyle olumsuz etkilenen illerinde başında Şanlıurfa’da ŞURKAV esnafı yetkililerden kira desteği istedi.

03-06-2020 21:54

Balıklıgöl Platosunda bulunan Şanlıurfa İli Kültür Eğitim Sanat ve Araştırma Vakfı (ŞURKAV) Balıklıgöl Çarşısı esnafı zor günler geçiriyor. Balıklıgöl’e ziyaretlerin kapanması, sokağa çıkma yasakları ve seyahat kısıtlaması nedeniyle son 3 aydır iş yapamayan esnaf, kiralarını ödemeyecek duruma geldi.

İÇ SAVAŞ İŞLERİMİZİ OLUMSUZ ETKİLEDİ
Bölgede yaşanan sıcak gelişmelerden dolayı mağdur olduklarına ifade eden çarşı esnafI Ahmet Yılmaz,“Bizim sorunumuz şudur: Bölgemiz sıkıntılı bir bölgedir. Bizim bölgenin sanayisi yoktur. Şanlıurfa tamamen tarım ile kültür turizmi ile ayakta duran bir şehirdir. Komşumuzda çıkan iç savaştan dolayı 3-4 yıldır esnafı olarak mağdur durumdayız.” diye konuştu.

KİRA ÖDEMEYECEK DURUMA GELMİŞİZ
Esnaf olarak yılın sadece 4 ayı iş yaptıklarını belirten Saraçoğlu, “Bir şekilde aldığımız kredilerle ayakta durmaya çalışıyorduk. Bizim burada nisan, mayıs, eylül ve ekim aylarında işimiz olur. Bu ayların haricinde esnaf burada iş yapamaz. Suriye’deki iç savaştan dolayı zaten mağdur durumdaydık bir de başımıza Coronavirus salgını çıktı. Allah’tan gelen baş göz üstüne. Yapacak bir şey yok. Bugün esnafımız artık kirasını ödeyemeyecek duruma gelmiştir. Şu an geçimimizi ne şekilde yapacağımızı düşünüyoruz. Sıkıntımız şudur: Bizden şu süre zarfında kira alınmamasını istiyoruz. Bize kira desteği verilmesini istiyoruz. Devletimiz sosyal bir devlettir; fakir ve fukaraya sahip çıkıyor. Bir kere de esnafına sahip çıksa çok güzel olacak.” şeklinde konuştu.

BU SÜREÇTE KİRA ALINMASIN
Uzun zamandır Coronavirus’ten dolayı iş yapamadıklarına değinen Esnaf Mehmet Kılıç, “ Buradaki dükkânlar vakıf ve ŞURKAV dükkânları olduğundan dolayı senede ortalama 5-6 ay iş yapıyoruz. Zaten iş yoktu, bu virüs nedeniyle turistik bölge olmasından dolayı kimse gelmiyor. Vakıf ve ŞURKAV, en azından bizden 5-6 ay boyunca kira almamasını ve kiralara zam yapmamasını bekliyoruz.” diye konuştu.

Zeki Altundağ              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.