ŞURKAV Sanata Engel Oldu

Şanlıurfa İli Kültür Egitim Sanat ve Araştırma Vakfı (ŞURKAV) sergi salonuna engelli rampası yapmayınca resim sergisini gezmeye gelen engelliler mağdur oldu.

06-11-2018 12:46

Haber: Hasan RAY / Urfadasın.com

Şanlıurfa’nın kalbi konumunda bulunan Balıklıgölü dünyanın her yerinden insanlar rahat bir şekilde gezerken Urfalı engelli vatandaşlar gezemiyor. Rızvaniye sanat galerisinde bir ressamın sergisini gezmeye gelen ikin genç engelli bayan sanat severlerin yardımıyla sergiyi gezdi. Sergi salonuna güç bela ulaşan engelliler salona girmek için rampa bulamayınca sanat severlerin yardımıyla merdiven basamaklarından yukarı taşındı.

Engelliler, Engelleniyor

Türkiye’de Şanlıurfa’da hemen hemen her engelli her gün onlarca engel ile karşılaşıyor. Eve hapsedilmeyi redederek sosyal hayata katılan engelliler yılmadan engellerle uğraşıyor. Bu engeller bizzat yetkili kurumların ihmalleri sonucu oluşan engeller olarak ortaya çıktıkları için bir hayli tepki topluyor. Engelliler, yetkili kurumların yasal haklarını adeta gasp ettiklerini belirterek “hayatımızın akışına engel olunuyor” dedi.

Her Alanda Sorun Yaşıyorlar

Hemen her yerde karşılaştığımız engelli vatandaşlar onlarca engelle mücadele ederek sosyal hayata katılmaya çalışıyor. Ancak bazı kurumlar engellilerin sanki dışarı çıkmaması için çaba gösteriyor. Şanlıurfa İli Kültür Egitim Sanat ve Araştırma Vakfı (ŞURKAV) Rızvaniye Sanat Galerisinde bir resim sergisini gezmek isteyen engelli iki bayan sergi salonunda engelli rampası olmamasından dolayı sergiyi zor bela gezebildi.

Sergiyi Başkasının Omuzlarında Gezdiler

Sergi salonuna giremeyen engelliler, sergiyi gezmeye gelen sanat severler tarafında n kaldırılarak salona alındı. Sergiyi gezen engelliler daha sonra aynı yöntemle salondan ayrıldı. Yaşanan bu olay kentimize yakışmayan bir görüntüye sebep oldu. Medeniyetin beşiği olan Şanlıurfa’da bir engellinin sanata ulaşmasının önünün adeta kesilmesi kent adına eksi bir puan olarak yazıldı.
 

Urfadasın Haber              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.
misafir
haber güzel toplumsal haberleri el almanız daha da güzel tabi ki