Suruç'ta Kilise Açıldı İddialarına Yanıt Geldi!

Suruç’ta kilise açıldığı yönündeki iddialar üzerine konuşan Dernek Başkanı Mustafa Ekrem Polatsoy, “Toplumda Hıristiyanlara karşı bir ön yargı var. Dua etmez, oruç tutmaz ve Allaha inanmazlar diye. Bu önyargıların kırılması için elimizden geleni yapmaya çalışı..

22-03-2019 17:00

Suruç’ta kilise açıldığı yönündeki iddialar üzerine urfadasin.com'a konuşan Suruç Kardeşler Kilisesi Derneği Başkanı Mustafa Ekrem Polatsoy, amaçlarının Hıristiyanlık hakkında toplumdaki yanlış algıyı kırmak olduğunu söyledi.

Anayasa’nın 24’üncü maddesine göre düşünce ve inanç özgürlüğünün olduğunu ve herkesin bu çerçevede düşüncesini ifade etme ve inancını yaşama özgürlüğüne sahip olduğunu kaydeden Polatsoy, “Bizim derneğimizin adı Suruç Kardeşler Kilisesi Derneğidir.  Derneğimizin tüzükteki kısa adı da Suruç Kilisesi'dir. Amacımız; İlgi duyanlara ve öğrenmek isteyenlere Hıristiyanlığın ne olduğunu ve ne olmadığını anlatmak ve açıklamak, Türkiye’de din ve inanç hürriyetinin, evrensel insan hakları hukukuna paralel bir şekilde gelişmesi için çaba sarf etmek, din ve inanç hürriyetinin geliştirilmesi bakış açısıyla toplumda bulunan ön yargıların azaltılması ve bir hoşgörü kültürünün geliştirilmesi için çaba sarf etmek ve Hıristiyan inancı hakkında toplumda bulunan ön yargıları ortadan kaldırmak amacıyla aydınlatıcı bilgiler sunmak için çaba sarf ediyoruz ve tüm bunları Kutsal Kitap çerçevesinde aydınlatıcı bilgiler sunarak yapıyoruz. Toplumda Hıristiyanlara karşı bir ön yargı var. Dua etmez, oruç tutmaz, Allaha inanmaz ve daha birçok şey. Biz de işte o önyargıların kırılması için de elimizden geldiğince hizmet ediyoruz” şeklinde konuştu.

‘TOPLUMSAL BİR İHTİYAÇTAN DOLAYI BU DERNEĞİ KURDUK’

Polatsoy, “Tekrar şunu açık ve net bir şekilde ifade etmek istiyorum.Kilise değil, derneğiz. Derneğimizin tam adı Suruç Kardeşler Kilisesi Derneğidir. Suruç Kilisesi adı derneğimizin tüzüğünde de belirtildiği gibi kısa adıdır. Anayasanın 24. maddesine göre düşünce ve inanç özgürlüğü vardır. Biz de bu çerçevede inancını yaşamak isteyen insanlarız. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarıyız. Bazen sosyal medya üzerinden mesajlar geliyor. Soru soruyorlar ve elimden geldiğince sorularına cevap veriyorum, Genellikle olumlu tepkiler alıyoruz. Biz bu toprakların bir gerçeğiyiz. Toplum bizi bir farklılık ve zenginlik olarak görüyor. Halkın kafasında Hıristiyanlıkla ilgili soru işaretleri vardı. Hıristiyan deyince Gavur sanıyorlardı ve gerçeği bilmiyorlardı, gerçeği onlara anlattığımız zaman bildiğimiz gibi değilmiş diyorlardı ve "keşke bize kafamızdaki bu soruları cevaplayabilecek bir yer ya da birileri olsa" diyorlardı. İşte biz toplumun bu ve bunun gibi ihtiyaçlarından dolayı; İlgi duyanlara ve öğrenmek isteyenlere Hıristiyanlığın ne olduğunu ve ne olmadığını anlatmak ve açıklamak için ayrıca tüzüğümüzde belirtilen diğer hususlardan dolayı bu derneği kurduk. Tamamen bağımsız bir derneğiz” ifadelerini kullandı. 

‘GAVUR’ DEYİP İŞİN İÇİNDEN SIYRILMAK KOLAY

Polatsoy, “Birkaç yüzyıl önce kimimiz Ezidiydik, kimimiz de Şaman. Ben bugün eğer Hıristiyanlığı tercih etmişsem bu benden Allah’ın isteği. O, istediği için ben Hıristiyan oldum. 2007 yılında İsa Mesihe iman ettim. 12 yıldır Hıristiyanım. Bizi tanımak isteyenler ön yargılarla bize yaklaşmasınlar. Kafalarında ne kadar soru işareti varsa gelsinler ve bize sorsunlar, misafirimiz olsunlar, tanısınlar bizi, bir çayımızı içsinler. Biz hiç kimseye önyargılarla yaklaşmıyoruz. Biz hiç kimseye "kimsiniz, nesiniz, dua ediyor musunuz, oruç tutuyor musunuz, namaz kılıyor musunuz’ diye sormuyoruz. Çünkü biz herkesi yaratandan dolayı çok seviyoruz. Toplumda bir önyargı var. ‘Gavur’ deyip işin içinden sıyrılıyorlar. "Gavur’ deyip işin içinden sıyrılmak kolay. Halbuki bu tür yaklaşımlar bizi incitiyor. Biz, ‘gavur’ değiliz. ‘Gavur’ kafirdir, Allah’ı tanımayandır, Allah’ı inkar edendir. Allah’a şirk koşandır. Biz, Allah’ı tanıyoruz. Allah’ın tek olduğuna inanıyoruz.

 Çamur at izi kalsın diye bir yaklaşım var. Bunu doğru bulmuyoruz. Biz, Allah’a inanıyoruz. Tek  güvencemiz Allah’tır. Allah yanımızda olduktan sonra hiçbir sıkıntı yok. İsa da bir sürü zorluk gördü, işkence gördü, sıkıntı gördü, zülüm gördü ve en sonunda bizim gibi insanların kurtuluşuna vesile oldu, İsa Mesihi tanıdığım için mutluyum ve onur duyuyorum, Rabbe övgüler olsun beni ve benim gibi kardeşleri lütfuyla onurlandırdığı için ” ifadelerine yer verdi.

 

‘TEBRİK EDİYORLAR’

Kendisini Hıristiyanlığın Protestan mezhebinden biri olarak nitelendirilen Polatsoy, Suruç’ta Hıristiyanlık dinine inananların olduğunu söyledi. Polatsoy, “2017’nin Kasım ayından bu yana derneğimiz faaliyette. Şimdiye kadar hiçbir sorun ve sıkıntıyla karşılaşmadık. Hayırlı olsuna geliyorlar. Tebrik ediyorlar, bizi tanımak ve ziyaret etmek isteyen herkesi bekliyoruz” dedi.

YENİ ZELANDA’DAKİ TERÖR SALDIRISI

Yeni Zelanda’da iki camiye yapılan saldırıda hayatını kaybeden Müslümanlar için de dua ettiklerini ve başsağlığı dileklerini belirten Polatsoy, “Yeni Zelanda’da cuma namazı sırasında iki camiye düzenlenen ve tüm insanlığı hedef alan kanlı terör saldırısını büyük bir üzüntüyle öğrendik. Bu saldırıyı gerçekleştirenleri ve onları bu saldırıya yönelten siyasi ideolojilerini kabul edilemez buluyoruz. Kutsal Kitabımızda inancımızın temellerinin yer aldığı 10 Emir’de Tanrı “Katletmeyeceksin” (Mısır’dan Çıkış 20: 13) diyerek cinayet işlemeyi yasaklamıştır. Dolayısıyla bu alçakça saldırının Hıristiyan inancında kesinlikle yeri yoktur.

Tanrı’nın merhametinin saldırıda yaşamını yitiren herkesin üzerinde olması için dua ediyor, kurbanların yakınlarına başsağlığı diliyoruz” dedi.

Urfadasın Haber              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.