Şanlıurfa’nın Suruç ilçesi Topçu Gündaş sulama birliğinden enerji alan çiftçilere DEDAŞ tarafından Ödenmeyen Borç nedeniyle enerji verilmeyeceği bildirildi.

LÖSEV, Siverek’te Hasta Yakınlarına Et Yardımında Bulundu LÖSEV, Siverek’te Hasta Yakınlarına Et Yardımında Bulundu

Suruçlu çiftçiler kendilerine gelen SMS üzerine şaşkınlığa uğradı. Mesajda “Değerli çiftçimiz, üyesi bulunduğunuz TOPÇU- GÜNDAŞ sulama birliğinin 395 Milyon 401.949,72 TL elektrik borcu bulunmaktadır. Ziraat Bankası tarafından sunulan 5 yıl vadeli Sıfır faizli kredi imkanına rağmen henüz ödeme yapılmamıştır. Bu şartlar altında 2023 yılında üyesi bulunduğunuz sulama birliğine enerji verilemeyecektir. Gerekli tedbirleri almanız için bu mesaj paylaşılmıştır. Sağlıklı ve bereketli günler dileriz” denildi.

GEREKLİ DENETİM YAPILACAK MI?

Elektrik borçlarını sulama birliğine ödendiğini iddia eden Gelecek Partisi Suruç ilçe teşkilatı yaptığı açıklamada: “Topçu Gündaş sulama birliği çiftçilerimizden dönüm bası mısır, pamuk ve buğdayda ne kadar ücret almakta, Aldığı ücretleri nerede ve ne şekilde kullanmaktadır. Elektrik borcu bugüne kadar neden ödenmemiştir. DEDAŞ'ın çiftçilere göndermiş olduğu mesajda borç ödenmeden enerji verilmeyeceğine ve tedbir almalarına dair uyarılarda bulunmakta olup halı hazırda Suruçlu çiftçilerimiz 2023 yılında hasat edilecek ürünleri ekmiş durumundadır. İleride meydana gelebilecek bir mağduriyet oluşmaması için Suruç mülki amiri ve kurum müdürlerini yukarıda adı geçen sulama birliği hakkında gerekli denetim ve araştırmaları yapacak mıdır” ifadeleri kullanıldı.