Sürücü: Urfa’nın Bereketli Toprakları Neden İşletilmiyor

Halkların Demokratik Partisi Şanlıurfa Milletvekili Ayşe Sürücü, Konya’da meydana gelen trafik kazasında 6 tarım işçisinin hayatını kaybetmesinin ardından açıklamalarda bulundu.

27-06-2020 13:10

Tarım işçilerine yönelik başsağlığı dileyen Milletvekili Sürücü, “Urfa’dan Mevsimlik Tarım İşçilerini taşıyan minibüsün Konya /Yunak ilçesinde bir TIR’la çarpışması sonucu 7 yurttaşımız yaşamını yitirmiş, 12 yurttaşında yaralı olduğunu üzülerek öğrenmiş bulunmaktayız. Ölen yurttaşlarımıza Allahtan rahmet yaralılara acil şifa diliyoruz” dedi.  

“ONLARCASI TRAFİK KAZALARINDA YAŞAMINI YİTİRİYOR!”
Milletvekili Sürücü, Urfa Türkiye’nin 3. Büyük Tarım Kenti olduğunu belirterek, açıklamasında şunları kaydetti; “Her yıl onbinlerce insan Mevsimlik Tarım İşçisi olarak yollara düşüyor, sağlıksız koşullarda,  ucuz işgücü olarak çalıştırılıyor. Onlarcası trafik kazalarında yaşamını yitiriyor! Peki bu iktidar neden Urfa’nın bereketli toprağını işletmiyor? Urfa’da Seracılık, Kooperatifçilik ve GAP’ın etkin biçimde hayata geçirilmesi gerekmektedir. Bu teşvik neden sağlanmıyor? Tarımda ithalata dayalı politikalarla verimli toprakları atıl duruma getirmek yerine tarımsal desteğin ciddi ve planlı düzeyde sağlanması gerekmektedir. Mevsimlik işçilerin sağlık, güvence, barınma ve ekonomik sorunları başta olmak üzere, özellikle de çocuk mevsimlik işçilerin eğitim süreçlerinin garanti altına alınması gerekmektedir.”

Zeki Altundağ              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.