Suudi Arabistan Türkiye'nin de için olduğu 16 ülkeye Coronavirüs vakaları nedeniyle vatandaşlarına seyahat yasağı getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Orta Doğu'daki diplomatik girişimleri sonucu Suudi Arabistan başta olmak üzere Körfez ülkeleri ile gerginlikler giderilip tekrar dostane seviyeye çekilmişti. 

Bu girişimler sonrası Arap turistlerin uğrak merkezi olan Türkiye'ye tekrardan Araplar gelmeye başladı.  En çok da Suudilerin Türkiye'ye gelmesi bekleniyordu. Çünkü Cemal Kaşıkcı olayı nedeniyle ülkeler arası karşılıklı kısıtlamalar bulunuyordu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın görüşmeleri sonrası Suudi Arabistan kısıtlamayı kaldırmıştı. Ancak Suudi Arabistan’ın seyahat yasağı getirdiği ülkeler arasına Türkiye’yi de listeye koyması şok etkisi yarattı.

STK'lardan Suriyelere Karşı Provokasyona Gelmeyin Çağrısı! STK'lardan Suriyelere Karşı Provokasyona Gelmeyin Çağrısı!

Suudi Gazetesi'nin haberine göre, Pasaportlar Genel Müdürlüğü (Cawazat), Arap olmayan ülkelere seyahat etmek isteyen Suudilerin pasaportunun geçerlilik süresinin altı aydan fazla olması gerektiğini vurguladı.

Saudi Gazetesinin haberine göre seyahat yasağı getirilen ülkeler şöyle; Liste şu şekilde: Lübnan, Suriye, Türkiye, İran, Afganistan, Hindistan, Yemen, Somali, Etiyopya, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Libya, Endonezya, Vietnam, Ermenistan, Beyaz Rusya ve Venezuela.