30-Eylül-2020 - Çarşamba

Tesla'dan Flaş Türkiye Kararı!

ABD'li uluslararası elektrikli otomobil üreticisi ve enerji depolama şirketi Tesla, Türkiye'ye yatırım planını durdurdu. İşte detaylar!

30-10-2018 11:17

ABD'li elektrikli otomobil devi Tesla, Türkiye'deki siparişlerinin tamamen durması nedeniyle yatırım planını askıya aldı.
İki ülke arasında yaşanan kriz sonrası Türkiye, ABD'den ithal edilen otomobillere haziran ayında yüzde 60 ek vergi koymuş, Ağustos ayında ise bu oran yüzde 120'ye çıkarılmıştı. Bu gelişmenin ardından Tesla'da yeni siparişler durmuş, verilmiş siparişler de gümrükten çekilmeden geri yollanmıştı.
S&S Motors'un Genel Müdürü Ferhat Albayrak, ABD'li markanın Türkiye'ye yatırım planını durdurduğunu açıkladı. Tesla, Türkiye'de satış ve servis hizmeti vereceğini açıklamış, mağazanın yeri ise Zorlu Center olarak belirlenmişti. Peki ne olmuştu?
Tesla'dan flaş Türkiye kararı!
ABD’nin ithal çelik ve alüminyuma yönelik ilave gümrük vergileri uygulamasının ardından Türkiye’den misilleme gelmişti. Türkiye, ABD’den ithal edilen otomobillere Haziran ayında yüzde 60 ek vergi koymuştu.
Rahip Andrew Brunson’ın serbest bırakılmaması üzerine iki ülke arasındaki ilişkiler gerilirken, karşılıklı yaptırımların açıklandığı dönemde Türkiye’nin ABD’den ithal edilen otomobillere uyguladığı vergi oranı yüzde 120’ye çıkarılmıştı. Bu gelişmeler Tesla’da yeni siparişlerin durmasına yol açmış, hatta verilmiş siparişler de gümrükten çekilmeden geri yollanmıştı.

İbrahim COŞKUNER              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.