Tırşikçı Kapitalistlere Hayır! Dedi Gündem Oldu

Şanlıurfa’ya komşu olan ve Tütüncü pazarının da alışveriş yaptığı Adıyaman’da tütün eyleminde “Tırşikçı kapitalistlere hayır” sloganı gündem oldu. Eylemin sembolü olan Mehmet Efe Dindar yaşadıklarını anlattı.

07-07-2021 09:50

“Tırşikçı kapitalistlere hayır” sloganı sahibi Mehmet Efe Dindar, “Birikmiş duyguların ortaya çıkardığı bir slogandı. Gelen vuruyor, giden vuruyor. Yasa geri çekilene kadar direneceğiz" diyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından “yetki belgesi” olmadan tütün ticaretini yasaklayan yasaya karşı tütün yetiştiricilerinin başlattığı protesto eylemlerinde “Tırşikçı kapitalistlere hayır” diyerek tütün direnişinin sembolü olan Mehmet Efe Dindar, Mezopotamya Ajansı'ndan (MA) Barış Polat’a konuştu.

O gün attığı sloganın ezilmiş bir proleterin bir anlık patlaması olduğunu söyleyen Dindar, “Halk olarak yasa geri çekilene kadar direneceğiz. Bir kez daha tirşikçî kapitalistlere hayır diyorum” ifadelerini kullandı.

“Tirşikçî kapitalistlere hayır” sloganının spontane bir şekilde ağzından çıktığını söyleyen Dindar, şöyle devam etti: “Ezilmiş bir proleter olarak ağzımdan çıktı. Gelen sırtımıza bindi, giden bindi. Mısır eşeği gibi olduk. Gelen vuruyor, giden vuruyor. Birikmiş duyguların ortaya çıkardığı bir slogandı. ‘Tirşikçî’ bizim buralarda yalaka anlamında kullanılıyor. Yönetme kapasitesi olmayan insanlar bizi yönetmeye çalışıyor. Bu kadar liyakatsizliğin dibe vurduğu bir yerdir burası. Sen eşek sürene, uçak verirsen, uçak irtifa kaybeder. Uçak sonunda yere düşer. Kişinin branşı bu değil çünkü. ‘Tirşikçî kapitalistler’ sözü bunları kapsıyor. Coğrafyamızda bunlardan çok var. Kafamızı nereye çevirsek görebiliriz” diyerek, sloganını yeniledi. 

“TIRŞİK” NE DEMEK
Tırşik; et, domates, biber, patlıcan gibi malzemelerin katılarak yapıldığı, Kürt mutfağının sevilen bir yemeği. Ama yemek ismi olarak kalmayıp sosyolojik ve siyasî bir tanım, içerik kazanmıştır. Toplumda çıkar endeksli hareket edenler ve bu davranışları tırşikçi-tırşıkçilik denilerek eleştiri konusu yapılır.

Urfadasın Haber              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.