Şanlıurfa’da konut satışlarında büyük bir durgunluk yaşanırken TOKİ’nin Sosyal Konut Projesi de emlakçılar ile vatandaşları tatmin etmedi

Lütfü AYDIN'ın Haberi /-Şanlıurfa’nın Haliliye, Karaköprü ve Eyyübiye ilçelerindeki emlakçılar, konut ve kira piyasasındaki son durumu Urfadasın haber sitesine değerlendirirken vatandaşlarda TOKİ’nin Sosyal Konut Projeleri görüşlerini aktardılar.

KONUT FİYETLERİ UÇTU!

Şanlıurfa’nın Haliliye İlçesi Bahçelievler Mahallesinde emlakçılık yapan Cuma Fidan, kiralar geçen sene ve bu sene arasında yüksek bir meblağ söz konusu olduğunu söyledi. Geçen yıldan kirada oturan kiracılar için bu yıl hükümetin belirlediği yüzde 25 artış beklenirken ev sahiplerinin bunun 2 katını talep ettiğini dile getiren Emlakçı Cuma Fidan,  kiracı ile ev sahibi arasında orta yolu bulmakta çok zorlandıklarını anlattı.

Cuma Fidan “Konut fiyatları ise uçtu. Geçen yıl 300 bin yada 350 bin TL olan bir daire fiyatı bu yıl 600-650-700 bin TL’ye çıktı. Yani yüzde 100’ün üzerine çıktı. “dedi.

EMLAKÇI AYBAR: TOKİNİN KONUTLARI PİYASAYI DÜZELTECEĞİNİ ZANNETMİYORUM

Şanlıurfa’nın Haliliye ilçesi Ahmeterseven Mahallesinde Emlakçılık yapan Ahmet Aybar ise konut fiyatları ve kira fiyatlarıyla ilgili şunları söyledi; “Konut fiyatları da ev kiraları da 4’de katlanmış durumda. Konut fiyatları uçmuş durumda. Ama şuanda piyasada satışlarda durgunluk var. Geçen yıl 300-500 bin TL’ya satılan dairelere bu yıl 1 Milyon 300 bin ile 1 Milyon 400 bin TL’ye para isteniyor. Bu konutlar yine zenginler için yapılıyor. Fakirlere yapılmıyor. TOKİ’nin yaptığı konutlar onları baz alırsak piyasa biraz düzelir demek isterim ama düzeleceğini sanmıyorum. Şuanda tüm afişlerde satılık yazıyor hiçbir alıcıda yok. Bu durum Türkiye genelinde böyle. Emlak sektörü, araba sektörü her şey 4 de katlandı. 

PANDEMİDEN BUYANA HER ŞEYE YÜZDE 300-400 ZAM GELMİŞ

Şanlıurfa’nın Karaköprü İlçesinde Emlakçılık yapan Vedat Bilğin de pandemi sürecinden buyana piyasalarda her şeyin yüzde 200, yüzde 300 ve yüzde 400 artığını bunun daire ve ev kiralarına da yansıdığını anlattı.

3+1 dairenin kirasının 4 bin, 4 bin 500 TL’ye çıktığını dile getiren emlakçı Vedat Bilgin, “Müteahhit arkadaşlara da hak veriyorum. İnşaat sektörü 250-300 kalemden oluşuyor. Her gün malzemeye zam geliyor. Bugün bu malzemeyi aldık.  3 gün sonra aldığımızda bir bakmışız ki fiyatı artmış. Müteahhitler de haklı.  Emlakçılar olarak daire satışlarımız dürmüş durumda. Kiralık dairelerle işimizi çevirmeye çalışıyoruz. Kira daireler de vermezsek emlakçılık sektörü ölmüş durumda” ifadelerini kullandı.

Şanlıurfa’nın Eyyübiye İlçesinde Emlakçılık yapan Ramazan Aslan, TOKİ’nin Sosyal Konut Projesinin piyasaları rahatlatmasını umut ettiğini söyledi.

URFALILAR TOKİ’NİN SOSYAL KONUT PROJESİ İÇİN NE DEDİ?

Şanlıurfalı vatandaşlar ise TOKİ’nin Sosyal Konut Projesi için görüşlerini Urfadasın haber sitesine aktardı.

FİYATLAR AŞAĞI ÇEKİLSİN ENFLASYON FARKI OLMASIN

Şanlıurfalı Bekir Taş, yapılacak TOKİ konutlarının dar gelirli ailelere fayda sağlaması için fiyatların daha aşağı çekilmesi gerektiğini dile getirdi. Bekir Taş, TOKİ Sosyal Konut Projesi için konulan enflasyon farkı maddesinin şartlardan çıkartılmasını istedi.

GAZİANTEP’A 10 BİN KONUT URFA’YA 6 BİN KONUT YAPILMASI HAKSIZLIKTIR

Ziraat Odası Başkanlarından Tarım Bakanıyla Önemli Görüşme Ziraat Odası Başkanlarından Tarım Bakanıyla Önemli Görüşme

Şanlıurfalı Osman Aydoğdu da “Vatandaşa katkısı olması zor görülüyor. Gaziantep’e 10 bin konut verilirken nüfusumuz aynı olduğu halde Urfa’ya 6 bin konut yapılıyor. Bu haksızlıktır. Hızlı trende olduğu gibi konutlarda da haksızlık yapıldı. Eğer başka bir geliri yan geliri olmazsa babadan kalma bir şeyi de yoksa TOKİ’nin bu konutlarından almak çok zor. Bu şartlarda ev sahibi olunamaz.” diye konuştu.

ASGARİ ÜCRETLİ DAİRE Mİ ALINIR

Şanlıurfalı İsa Çalışkan, TOKİ’nin Sosyal Konut Projesi ile ev sahibi olmanın zorluğuna dikkat çekerek “Ben asgari ücretle çalışıyorum. Evimi mi geçindireyim. Ev mi alayım. Gıda mı alayım. Bununla bir yere varamam. 20 yıl boyunca her ay eve mi bakayım ödeme mi yapayım. Bu daireden almam için bir ömür çalışmam lazım” ifadelerini kullandı.

Yaşar Al da “TOKİ’nin sosyal konut projesi çare olamaz. Nedenine gelince 3 bin TL kadar bir ödeme yaparsa vatandaş kalan 2500 TL vatandaş nasıl geçinecek 3 bin TL taksit öderse 5500 TL maaş alıyorsa nasıl geçinecek bunun elektriği doğal gazı su yöneticisi taksitleri aidatları nasıl geçinecek madem dar gelirli içinse indirim yapılsın…   “ yorumunda bulundu.