TÜBİTAK ekibinden Büyükelçi Önen’e ziyaret

TÜBİTAK Uzay Enstitü ekibi Türkiye’nin Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC) Pekin Büyükelçimiz Abdulkadir Emin Önen’i ziyaret etti.

17-11-2018 09:00

Büyükelçi Emin Önen, Türkiye'nin kurucu üyeleri arasında bulunduğu Asya-Pasifik Uzay İşbirliği Organizasyonu (APSCO) yıllık konferansı kapsamında Pekin'de bulunan TÜBİTAK Uzay Enstitü Müdürü Doç. Dr. Lokman Kuzu ve beraberindeki heyeti Büyükelçilik konutunda kabul ederek çalışmaları ve Pekin'deki temasları hakkında bilgi aldı.

Metin Kalkızoğlu’nun resim sergisi yıl sonuna kadar açık
Ayrıca; Çin’de devam 2018 Türkiye Turizm Yılı etkinlikleri kapsamında genç ressam Metin Kalkızoğlu’nun resim sergisi de Çinli sanatseverler ile buluştu. Pekin Büyükelçiliği himayesinde, Pekin Peninsula Hotel’in sergi salonunda açılan sergi, yıl sonuna kadar ziyaret edilebilecek.

Çinli Gazeteci heyeti ülkelerine mutlu döndü
Bu arada; ‘Türk Hava Yolları'nın sponsorluğunda Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki illerimizi ziyaret eden Çinli Gazeteci heyeti Göbeklitepe’yi de ziyaret etti.
Gezi kapsamında Gaziantep, Adıyaman, Şanlıurfa ve Mardin illerimizi ziyaret eden heyet yarın Çin’e geri döndüler.

İki ülke ilişkileri sevindiriyor
ÇHC Pekin Büyükelçimiz Abdulkadir Emin Önen, kendisinin göreve geldikten sonra iki ülke işbirliğinin daha çok iyiye gittiğini görmenin sevincini yaşadığını belirterek, “Özellikle Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Çin Halk Cumhuriyetini ziyaretinin ardından beni bu göreve ataması Çin Devlet Başkanı Xi Jinping'i de mutlu etmiş ve Türkiye’nin Çin’e verdiği değeri anladığını belirtmişti. Zaten Pekin’e gelmemizin ardından bir hafta gibi kısa bir sürede Çin Devlet Başkanı Xi’nin bizleri kabul etmesi Türk Milleti ve onun Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a duyulan sevgi ve dostluğuna güvenin en somut şekilde göstermiştir. Ben de, her iki ülke arasında her alanda işbirliğinin kurulması ve gelişmesi için elimden gelen bütün gayretimi göstermeye devam edeceğim. Beni bu göreve atayan Sayın Cumhurbaşkanımıza ve bizlere yakın ilgisini esirgemeyen Çin Devlet Başkanına da teşekkür ediyorum” dedi.

Büyükelçi Önen’e teşekkür
Çinli konuklarla ilgili kısa bir açıklama yapan Şanlıurfa İl Kültür Müdürü Aydın Aslan ve Müze Müdürü Celal Uludağ, “T.C. Pekin Büyükelçiliğimizin koordinasyonunda, Şanlıurfa İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü / THY organizasyonu ile Çin Halk Cumhuriyetinden TV yapımcıları, Bloggerlar ve Sosyal Medya fenomenlerini Şanlıurfa'da ağırladık. Ülkelerine memnun döndüler. Zaten Büyükelçimiz değerli ağabeyimiz Emin Önen Beye de düşüncelerini ileteceklerdir. Öncelikle Sayın Büyükelçimiz Emin Önen Beyefendiye böyle bir programları ve ilgilerinden dolayı teşekkür ediyoruz” dediler.

Türkiye ve mandalina Çin CCTV’nin belgesel kanalında
Çin’in en büyük televizyonu olan CCTV’nin belgesel kanalında Türkiye’nin konu edildiği bir belgesel yayınlandı. Belgeselde anavatanı Çin olan mandalinanın izi sürülüyor ve Türkiye ve Bodrum’daki mandalina üretimi konu ediliyor.
 

Urfadasın Haber              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.