24-Ocak-2022 - Pazartesi

TUBİTAK'tan Harran Üniversitesi'nin 2 Projesine Daha Destek Geldi

14-01-2022 15:44

Harran Üniversitesinden 2 proje daha TÜBİTAK-1002 ve 3501-Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projeleri Destekleme Programı kapsamında desteklenmeye layık görüldü.
İki projenin yürütücülüğünü Harran Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi öğretim üyeleri yapacak. Dr. Öğr. Üyesi Sertan Çevik’in yürüteceği projenin araştırılma süresi 12 ay, Dr. Öğr. Üyesi Pınar Küce Çevik’in yürüteceği projenin süresi ise 27 ay olduğu bildirildi.
Yürütücülüğünü Dr. Öğr. Üyesi Pınar Küce Çevik’in yapacağı “Geleneksel Yöntemle Elde Edilmiş Sedir Katranının Ülser Etmeni Helicobacter pylori Üzerine Etkisinin Çok Yönlü Olarak Araştırılması” başlıklı TUBİTAK-3501 projesi kapsamında ülser etmeni patojen bakteriye karşı antibiyotiklere alternatif etkili yeni bir ajanın bulunması hedefleniyor. 
Dr. Öğr. Üyesi Sertan Çevik’in araştırmacı olarak yer alacağı “Yeni İzole Edilen İki Ayrık Tuz Çimi (Puccinellia Distans) Geninin Arabidopsis'te Ektopik Ifadelenmesi ve Çeşitli Abiyotik Streslere (Selenyum Toksisitesi, Tuzluluk ve Ozmotik Stres) Karşı Sağladıkları Dayanıklılığın Belirlenmesi” başlıklı TUBİTAK-1002 projesi kapsamında ise çeşitli abiyotik streslere karşı bitkilere tolerans sağlama potansiyeli olan genlerin, muhtemel roller araştırılacak.
Üniversite bünyesinde gerçekleştirilecek tüm projelere desteklerinin devam edeceğini belirten Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Sabri Çelik; “Araştırma gruplarında yer alan akademisyenlerimiz son dönemlerde başarılı projeler gerçekleştirmektedirler. Bu yapılan projeler ile birçok ulusal ve uluslararası projelere imza atmayı başardık. Üniversitemiz hedeflerine tüm hızıyla ulaşmaya devam ediyor. Üniversite olarak şehrimize yenilikçi ve proje odaklı bir anlayışla rol model olmaktayız. Proje ekiplerinde yer alan akademisyenlerimizi tebrik eder, çalışmalarında başarılar diliyorum” ifadelerini kullandı.
 

Urfadasın Haber              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.