TUİK Açıkladı; Asgari Ücret Ne Kadar Olmalı?

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, bugün üçüncü toplantısını yaptı.

20-12-2018 16:01

Toplantıda, TÜİK bir işçinin asgari geçim tutarını komisyonla paylaştı. TÜİK, asgari ücreti "ağır" statüdeki işlerde 2 bin 213 lira 40 kuruş, "orta" statüdeki işlerde bin 978 lira 80 kuruş, "hafif" statüdeki işlerde bin 841 lira 40 kuruş olarak önerdi.

TUİK bu ücretleri önerirken patronlar ve işçiler ise farklı fiyat taleplerinde bulunuyor.

Türk-İş yeni asgari ücret belirlenirken öncelikle geçim şartlarının temel alınmasını talep ediyor. Ayrıca, asgari ücret görüşmelerine 2 bin liranın üzerinde başlatılmasını, bu rakama enflasyon oranındaki artışın yanında refah payının da eklenmesini talep ediyor.

Asgari ücretin vergi dışı tutulmasını gerektiğini de savunan Türk-İş, net ücrette 2 bin liranın altındaki her teklife kapılarını kapattı.

TİSK ise yeni asgari ücret belirlenirken hedef enflasyon, yatırımlar, rekabet gücü, verimlilik ve işsizlikle mücadelenin yanında asgari ücret desteğinin arttırılarak devam ettirilmesini, yüzde 2 olan işsizlik sigortası işveren payının 2019 yılı için alınmamasını istiyor.

İşveren ayrıca SGK işveren desteğinin yüzde 5'ten yüzde 6'ya çıkarılmasını ve toplu iş sözleşmesi imzalanan iş yerlerinde bunun yüzde 7 olarak uygulanmasını talep etti.
 

Urfadasın Haber              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.