08-Mart-2021 - Pazartesi

Türkiye’nin Yüzde 70’ine Urfa’dan Biber İhraç Ediliyor

Tarım kenti Şanlıurfa’dan Türkiye’nin yüzde 70’ine biber ihraç edildiği açıklandı.

22-02-2021 23:25

Şanlıurfa kültür, turizm ve tarih alanının yanı sıra tarımda da iddialı. Son dönemlerde biberlerle ilgili yaşanan tartışmaların ardından ciğercilerde en çok tüketilen biber ile ilgili açıklamalar yapıldı.
Seralarla birlikte kentte ciğer sorununun kalmadığını belirten Ciğerci Mehmet Zaman, Urfadasin.com’a yaptığı açıklamada, şunları kaydetti:”Şanlıurfa’da maalesef isotun kökeninin nereden geldiği, nerede yetiştirildiği noktasında tam bilgi sahibi olunamadığı için  birtakım yorum ve açıklamalar yapılıyor. Hiçbiri gerçeği yansıtmıyor. Eskiden Şanlıurfa'da sadece Karaali bölgesinde Şanlıurfa biberi yetiştiriliyordu. Şu aşamada Şanlıurfa'da 300-350 tane Sera bulunuyor. Şili, Şanlıurfa'da yetiştiriliyor. Dışarıya ihraç ediliyor.
Şanlıurfa'daki seralar, Hilvan bölgesi Çamlıdere Harran'ın bütün kesimlerine Kısas’a kadar Şili biberi ekiliyor. Afat ve Korkut biberi. Şanlıurfa'da şu aşamada 7 tane biber yetişiyor. Urfa'dan Türkiye'nin yüzde yetmişi Urfa Biberi ihraç ediliyor. Halk pazarındaki 12 komisyoncu da Urfa'nın yöresel biberlerini bulabilirsiniz. Beş altı yedi yıl önce bir takım sıkıntılar vardı. Seralar ile birlikte biber sorunu giderildi. Kışın ortasında da şu aşamada Şanlıurfa biberi rahat biliyor. Hem sıcaklık hem sera elverişli şu aşamada Urfa'da”

Zeki Altundağ              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.