20-Ocak-2022 - Perşembe

Uçaklardaki O Sistem Artık Şanlıurfa Otobüslerinde de Olacak!

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, toplu taşımada yolcuların güvenli ve konforlu ulaşım sağlaması için uçaklarda kullanılan kara kutu sistemine geçecek. 

27-09-2018 14:37

Şanlıurfa’da ulaşım sorunlarını ortadan kaldırabilmek için alt yapı anlamında yeni yollar, köprülü kavşaklar ve bulvarları hizmete sunan Büyükşehir Belediyesi, toplu taşımada son model araç sayısını da arttırarak vatandaşın daha rahat ve güvenli ortamda ulaşım yapmasına olanak sağlıyor. Geçtiğimiz dönemlerde uluslararası birçok dalda ödüller alarak toplu taşımada bu kez yepyeni bir sistemle taşınacak. 
Kara kutu projesi 
Şehir içi otobüslerde meydana gelen trafik kazalarını önlemek, yakıt tüketiminden tasarruf etmek, yol sürüş güvenliğini artırmak, bakım masraflarını en aza indirmek ve yolcu konforu amacıyla uçaklarda kullanılan kara kutu sistemini otobüslerde uygulanmaya hazırlanıyor. Kara kutu Projesinin hayata geçmesinin ardından uzaktan erişimle arıza tespiti yapılabilecek haberleşme ağ yapısı ile kaza anında sürücünün ve aracın bulunduğu koşullar kayıt altına alınabilecek. Bu sistemin sağlamış olduğu anlık veriler sayesinde klima sıcaklığından, yakıt tasarrufuna, frenleme sayısından motor sıcaklığına, arıza bilgilerinden aracın rölantide kalma süresine kadar bir çok bilgi anlık olarak bir merkezden yönetilebilecek. Bu sistemin devreye alınması ile birlikte şoförün klimayı açmaması, aracın hızlı veya yavaş kullanılması gibi durumlar kalkmış olacak. 
Proje ile birlikte otobüslerdeki yolcu oranı hesaplanabilecek. Otobüslerin ağırlığının ölçülebildiği sistemde araçların doluluk oranı tespit edilebilecek. Yoğunluğun olduğu bölgelere ek otobüs seferleri konulabilecek. Yolcu oranları Şanlıurfa büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığının akılı telefon uygulaması Urfa ulaşıma entegreli şekilde çalışacak. Bu uygulama sayesinde yolcuların "Nasıl giderim, yakınımdaki duraklar ve sefer saatleri dolum noktaları" ve daha birçok bilgiye ulaşabildiği Ulaşım Mobil Uygulaması ile bekledikleri otobüsün doluluk oranını cep telefonundan görebilecekler. 

İbrahim COŞKUNER              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.
Ahmet SAĞIR
Boş işlerle uğraşmak yerine neden önemli sorunları çözmüyorsunuz?CHP'li İzmir Büyükşehir Belediyesi Türkiye'nin en büyük ikinci kenti olan İzmir de toplu taşıma araçlarından zarar ettikleri halde sırf halka hem kolaylık hem de hizmet olsun diye bir İzmir'in herhangi bir semtinden başka bir semtine aktarmalı araçla tek ücret alınırken Ak partili Şanlıurfa büyükşehir belediyesi ise İzmir'e göre daha küçük ve daha kısa mesafeli olmasına rağmen Balıklıgöl dışından diğer yerlere hemşehrilerimizden çift ücret alıyor. Başkan Çiftçi, hangi karakutudan bahsediyor. İnsanlar yaşanan bu ekonomik krizde geçim derdindeyken konforu ne yapsın. Yürekli bir başkansan eğer çık İzmir'in yaptığını yap.