19-Ocak-2022 - Çarşamba

İşçilerin Umutlu Bekleyişi

Her sabah iş umuduyla uyanan vatandaşlar, işsizler kahvesine akın ediyor. kıraathanesinde sabahın erken saatlerinde giden vatandaşlar, işverenlerin kendilerini işe götürmesini bekliyor.

23-10-2018 14:01

Haber: Hasan RAY / Urfadasın.com

Şanlıurfa'nın merkez Haliliye ilçesinde bulunan Samsat Kapı Meydanında bulunan işçi kıraathanesinde işsiz vatandaşlar, her sabah iş bulma umuduyla bir araya gelerek beklemeye başlıyor. İşçi kıraathanesi iş bulmak isteyen vatandaşların adeta mesken tuttuğu yer oldu. Kıraathaneye sabahın erken saatlerinde gelen işsiz vatandaşlar işverenlerin gelip kendilerini almasını bekliyor.

İşverenleri Bekliyorlar

Türkiye’de işsizlik oranlarının en yüksek olduğu iller arasında yer alan Şanlıurfa’da işsiz vatandaşlar, her sabah iş bulma umuduyla sokağa çıkıyor. Kimileri kapı kapı gezip iş ararken kimileri de daha önce çaldıkları kapılardan gelecek olan güzel haberleri bekliyor. Ancak işçi, kıraathanesinde ise işçiler kendilerini bulacak işvereni bekliyor. Erken saatlerde buraya gelen işçiler dört gözle işverenleri bekliyor.

Çalışma Şartları Çok Kötü

Sabahın erken saatlerinden akşam gün batımına kadar çalışan işçiler, normal çalışanların yararlandığı hiçbir haktan yararlanamıyor. Mesai saatlerinin belirsiz, iş güvenliğinin hayal olduğu işçilerin SGK’lı olmalarını bir yana bırakın bunu hayal bile edemiyorlar. İşçiler için tek dert; akşam eve elinde ekmek ile gidip gidemeyecekleridir. Gerisi ise onlar için lüks olarak görülüyor.
 

İbrahim COŞKUNER              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.