Urfa Canlı Hayvan Pazarından Bakın Nerelere Kurbanlık Gidiyor

14-07-2021 09:45

Şanlıurfa Canlı Hayvan Pazarındn  Türkiye’nin bir çok iline kurbanlık sevkiyatı yapıldığı gibi Katar’a da canlı hayvan gönderiliyor.

Urfadasın haber sitesi editörlerine konuşan Şanlıurfa'da Canlı Hayvan Pazarı Derneği Başkanı İzzet Çiftçi, geçtiğimiz Kurban Bayramlarında 1 milyon kurbanlık sevkiyatı yaptıklarını söyledi. Bu yıl bu sevkiyat rakamın çeşitli nedenlerden dolayı 500 bin olmasını beklediklerini dile getiren Şanlıurfa'da Canlı Hayvan Pazarı Derneği Başkanı İzzet Çiftçi,” Şanlıurfa’ya Doğu Bölgesinden çok Kurbanlık geliyor. Bizim tüccarlar satın alıyor. Daha sonra Şanlıurfalı Canlı Hayvan Pazarı esnafları bu kurbanlıkları satışını Ankara İstanbul, İç Anadolu Bölgesine satışını yapıyor. Tırlarla sevkiyatlar gerçekleşiyor.

İÇ ANADOLU’NUN YARISI KURBANLIĞINI URFA’DAN ALIYOR

İç Anadolu Bölgesi’nin yarısı bizden kurbanlıklarını alıyor. Karadeniz’de sadece Samsun’a kurbanlık gönderiyoruz. Akdeniz illeri de zaten bizden kurbanlık alıyor. Antalya’ya gönderdik. Hatay’a, Mersin’e, Adana’ya gönderdik. Denizli’ye gönderdik. Kahramanmaraş zaten sürekli bizden alıyor. 

KATAR BİLE URFA’DAN KURBANLIK ALIYOR
Katar’a bile canlı kurbanlık hayvan gönderiyoruz. Bu yıl kurban bayramı dolayısıyla Şanlıurfa’dan 1 milyon hayvan sevkiyatı yapmayı bekliyorduk. Her zaman  Kurbanda bu rakama ulaşıyorduk. Ama bu yıl sevkiyatımız sanırım 500 binde kalacak gözüküyor. Şuana kadar 100 civarında sevkiyat yapıldı. Tabi kurbanlık sevkiyatlarımız daha çok küçükbaş hayvan üzerine. Bu sevkiyatın 200 bini Şanlıurfa’dan. Diğeri ise doğu illerinden bizim Urfa pazarına gelen hayvanlardan oluşuyor. Hayvancılık’ta Şanlıurfa’nın en güçlü iki ilçesi Siverek ve Viranşehir.”dedi.
URFA’DA KURBAN SATIŞLARI BAYRAMA 2 GÜN KALA HIZLANIYOR

Küçükbaş kurbanlık alışverişlerinin ve Büyükbaş kurbanlık alışverişinin Şanlıurfa’da bayrama 2 gün kala hızlandığını söyleyen Şanlıurfa'da Canlı Hayvan Pazarı Derneği Başkanı İzzet Çiftçi, Vakıfların, derneklerin,  vatandaşlara “Kurbanlıklarınızı Kızıla’ya 1050 lira ödeyerek bağışlayabilirsiniz.” Şeklinde mesaj atmalarını da yadırgadığını belirtti. Çiftçi, 1050 liraya Kurbanlık bulmanın imkansız olduğunu sözlerine ekledi.

Urfadasın Haber              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.