01-Aralık-2020 - Salı

Urfa Çiftçileri Dikkat: Pamuk, Mısır, Fıstık, Buğday da Nelere Dikkat Edilmeli

Ziraat Mühendisleri Odası Şube Başkanı Abdullah Melik, pamuk sezonu ekimlerinin başlamasıyla birlikte çiftçilere önemli uyarılarda bulundu.

12-05-2020 11:52

Melik, Urfadasin.com’a yaptığı açıklamada, pamuk ekiminin sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi için toprağın sağlıklı bir şekilde işlenmesi gerektiğini açıkladı.
Toprakta işlenecek ilaçların iyi seçilmesi ve doğru uygulanması gerektiğini vurgulayan Melik,"Kaliteli tohum mutlaka kullanmalı. Hastalık ve zararlara dikkat edilmeli. İlçe Tarım Müdürlüğü ve tarımsal danışmanlık görevi arkadaşlarımıza başvurabilirler.”dedi.

HUBUBAT BİRİM FİYATININ 2,2 OLMASINI BEKLİYORUZ
Bu yıl Urfa Fıstığı’nda rekoltenin yüksek beklenildiğini açıklayan Melik, hastalıklarla da ciddi mücadale yapılması gerektiğinin altını çizdi. Melik, şunları söyledi:”Urfa fıstığını yüzde 50’ye yakını Urfa üretiyor. Mısırda da 1. ekim başladı. Hubabat hasadı yaklaşmaktadır. Hastalığa dikkat etmeleri gerekiyor. Hububatın birim fiyatının 2,2 olmasını bekliyoruz. Ayrıca mısırı ekerken anızı yakmamaları noktasında tavsiyelerde bulunuyoruz. Anızı yakmamaları, içerisindeki minareli yok etmemesi için, olumsuz etkiliyor.”

Melik, şunları kaydetti:

Zeki Altundağ              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.

BU AY ÇOK OKUNANLAR