02-Aralık-2021 - Perşembe

Urfa Çocuk Korosu İlk Gösterimini Yaptı

1 Ekim Dünya Çocuklar Günü münasebeti ile kent genelinde çocuklara yönelik çeşitli etkinlikler sürerken, Büyükşehir Belediyesi tarafından 20 kişiden oluşan çocuk korosu ilk gösterimini yaptı. 

02-10-2018 20:00

Nüfus ortalaması ile Türkiye’nin en genç ili olan Şanlıurfa’da gençlerin ve çocukların gelişimi, sportif, sosyal ve kültürel yönden birçok yenilikçi proje oluşturan Büyükşehir Belediyesi, geleceğin teminatı olan gençleri ve çocukları yarınlara doğru bir şekilde hazırlıyor. Bu kapsamda Geçtiğimiz yaz sezonunda Yaz Kursları başlatarak birçok etkin yapan Büyükşehir Belediyesi, bünyesinde kurduğu Çocuk korosunda müzik eğitimi verdi. 
Mehmet Akif İnan Konferans Salonunda sahne alan 20 Kişilik Koro gelen konuklara keyifli bir gece yaşatırken, programa katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Çocukların 1 Ekim Dünya Çocuklar gününü tebrik ederek kutladı. 
Çocuklarımız eğitimle tanıştıktan sonra Şanlıurfa müziğinin kalitesini yükseltmiş olacağını aktaran Çiftçi, “1 Ekim iki anlamlı günü birleştirdi. Birincisi Çocuklar günü diğeri Yaşlılar günü, biri hayatın başlangıcı anlamında mükemmel bir şekilde geleceğimizi oluşturan çocuklarımızın günü diğeri de vatanın gelişmesine, kalkınmışlığına, birliğine ve beraberliğine ömrünü veren yaşlılarımızın hatırlanması günüdür. Şanlıurfa bir müzik şehri ve bizlerde müzik şehri olma yolunda UNESCO Dünya Kültür Miras listesine başvuruda bulunduk. Bu kadar eski ve kadim bir şehirde Türk Halk Müziğinin, Hayratın, Gazelin ve uzun havası ile Somut Olmayan Kültürel Varlıklar anlamında UNESCO’ya girmesi lazım. Bunun çalışmasını Büyükşehir Belediyemiz yaptı ve yürütmeye devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi olarak Konservatuar Şube Müdürlüğümüzü kurduk ve bu müdürlüğümüz bu küçük yavrularımıza müzik eğitimini, nota eğitimini ve bu işin temel eğitimini küçük çocuklarımıza veriyor. Bu çocuklarımız da korolarını kurdular, tebrik ediyorum. İnanıyorum ki bu çocuklarımız eğitimle tanıştıktan sonra Şanlıurfa müziğinin kalitesini yükseltmiş olacağız. Şanlıurfa olarak müzik şehri olacağız ve standartları geliştireceğiz. Buradaki müzik ile uğraşan çocuklarımızı tebrik ediyorum, onları bu konservatuar şubeye gönderen velilerimize de ayrıca teşekkür ediyorum” dedi. 
“Şanlıurfa müziğine hep birlikte sahip çıkmamız lazım” 
Şanlıurfa müziğine hep birlikte sahip çıkmamız lazım diyen Başkan Nihat Çiftçi, “Büyükşehir Belediyesi encümen kararımızda Sıra gecesi gösterimine bir standart getirdik, yıllardır bizlere kültür ve miras olarak bırakılan müziğimizi yozlaştırmaya ve değersizleştirmeye hiç birimizin hakkı yok. Bu değerlerimize sahip çıkacağız, bu şehir Mehmet Özbekleri, Kazancı Bedihleri, İbrahim Tatlısesleri ve Müslüm Gürsesleri yetiştirdi, bu şehir müzik anlamında güzel işler başardı” diye konuştu. 

İbrahim COŞKUNER              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.