26-Temmuz-2021 - Pazartesi

Urfa'da 13 İlçede STEM Akademi ve Kariyer Merkezleri Kuruldu

Şanlıurfa'nın 13 İlçesinde STEM Akademi ve Kariyer Merkezlerinin Kurulması Tamamlandı 

13-04-2021 09:08

Şanlıurfa Valiliği tarafından hazırlanan Karacadağ Kalkınma Ajansı Sosyal Destek Programı kapsamında desteklenen ve Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğünün koordinesinde hayata geçirilen toplam 4 milyon TL bütçeli STEM Akademisi ve Kariyer Merkezleri Projesi ile 11 ilçeye 
STEM merkezleri kurularak Şanlıurfa İli genelinde toplamda 13 STEM Merkezi malzeme ve materyalleri ile beraber kurulumu gerçekleştirildi.

Türkiye’de ilk, Dünya genelinde de sayılı olacak şekilde bütün ilçelerinde STEM atölyesi bulunan tek yer Şanlıurfa olduğu açıklandı.
lçelerdeki STEM Merkezlerinde görevlendirilen STEM alanında deneyimli hocaların bütün öğrencilere belirli müfredat doğrultusunda eğitimler verecek. Proje ile çocukların özgün düşünebilme, teknoloji tasarımı yapabilme, yazılım geliştirebilme gibi konularda yetenek 
kazanmasına katkı sunulacak. Gençleri, geleceğin mesleklerine hazırlarken onların teknolojik yapıları tanıması ve kullanmasını sağlayacak. 
STEM eğitimi disiplinler arası ve uygulamaya yönelik yaklaşımı içeren fen, teknoloji, mühendislik ve matematik gibi dört önemli disiplinin birbiriyle entegrasyonunu hedefleyen bir öğretim sistemini kapsıyor.

STEM eğitimi, dünyadaki eğitim reformunun merkezinde yer alıyor ve giderek daha çok önem kazanıyor. Gelişmiş ülkelerde STEM eğitimi bir devlet politikası olarak  uygulanıyor. Şanlıurfa'da kurulan STEM Akademi ve Kariyer Merkezleri ile öğrencilerin problem çözme becerisine sahip, karşılaştığı durumlar konusunda analitik düşünebilen, yorum yapabilen, çözüm yolları için araştırmacı, yenilikçi ve hayal gücünü kullanabilen bireyler olarak yetişmelerini hedefleniyor. Birçok öncü eğitimi Şanlıurfa'ya kazandıran Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğü, STEM eğitimlerini il geneline yayarak kentte akademik başarı düzeyini artırmayı  hedefliyor.

Urfadasın Haber              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.