Urfa’da Balıkçı Tekneleri Kayıt Altına Alınıyor

Şanlıurfa’da, 1 Temmuz itibariyle “Vira Bismillah” diyerek Atatürk Baraj Gölü üzerinde avlanma sezonunu başlatan balıkçıların tekneleri kayıt altına alınıyor.

07-07-2021 11:00

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, bünyesinde yeni kurulan Ulaşım Daire Başkanlığı İç Sular Şube Müdürlüğü,  Tarım ve Orman İl Müdürlüğü katkılarıyla gerekli prosedürleri yerine getiren teknelere, ruhsat ve izin belgeleri vermeye başlandı. Daha önceleri Mersin’e giderek ruhsat alan Şanlıurfalı balıkçılar, ruhsatlarını artık Şanlıurfa’dan almaya başladı.

KAPTANLIK EĞİTİMLERİ BAŞLADI

Teknelere, yönetmenliğe uygun bağlama kütüğü, özel tolinato sahiplik belgesi, çalışma izni gibi belgeler kazandırarak tekneler kayıt altına alınırken tekneleri kullananlara kaptanlık eğitimleri de verilmeye başlandı.

Bozova’da 15 yıl balıkçı kooperatifine başkanlık yapan Müslüm Ergin, “Daha önce bir tekne sahibi ruhsat ve diğer işlemleri için Mersin’e gitmek zorunda kalıyordu.  Balıkçılar için de zor oluyordu. Şimdi bu işlemler Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, Ulaşım Daire Başkanlığı tarafından yapılıyor. Balıkçılar için kolaylık oldu emeği geçenlere teşekkür ediyoruz” dedi.

36 yılı aşkın süredir ilçede balıkçılıkla geçimini sağladığını belirten Mehmet Ercan, Atatürk Baraj Göletinde Sazan, Şaput, Bizir, Fırat Turnası ve diğer türdeki balıkları avladıklarını söyledi.

BOZOVA’DA HER YIL 180 TON BALIK AVLANIYOR
Bozova Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü Su Ürünleri Mühendisi Hakan Akgün ise Bozova’da 300’ün üzerinde kişinin balıkçılıkla geçindiğini ifade etti. Bozova’da her yıl baraj gölünde 180 ton balık yakalandığını hatırlatan Akgün, kayıt altındaki balıkçılara bu yıl bakanlığın 750 ile 1250 TL arasında değişen destekleme ödemesi yaptığının altını çizdi.

Urfadasın Haber              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.