Urfa’da Dron İle Zirai İlaçlama Devri!

Şanlıurfalı çiftçiler, teknolojiye ayak uydurdu. Bugüne kadar traktörle yaptığı zirai ilaçlamayı şimdilerde Dron ile yapıyor.

07-04-2021 21:57

DRON İLE 10 DAKİKADA, 10 DÖNÜM İLAÇLANDI

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesine bağlı Balkanat Köyünde bazı tarlalara deneme amacıyla Dron ile havadan ot ilacı atıldı. 10 farklı tarlada ilaçlama yapılabilmesi için monte edilmiş hazneye 10 litreye kadar ilaç koyulan Dron, yerden 1 metre yükselerek verilen koordinatlarda ilaçlamayı gerçekleştirdi.  10 dakikada 10 dönümlük alanda Dron ile ilaçlama yapılmasını çiftçiler meraklı gözlerle izledi. Bazıları ise o anları cep telefonuyla görüntüledi.

DRON İLA YÜZDE 20 DAHA AZ İLAÇ KULLANILMIŞ OLUNUYOR

Dron ile yapılan ilaçlamada traktörle yapılan ilaçlamaya göre yüzde 20 daha az ilaç kullanılmasına katkı sunduğu gibi traktörle ilaçlamada tarlaya zarar vermenin önüne geçiyor. Ziraat Mühendisi Serdar Üçbağ gözetiminde ve denetiminde yapılan Dron ile ilaçlamada doğaya daha az ilaç bırakıldığı ancak daha çok alanın ilaçlandığı sonucuna varıldı.

DOĞAYA DA AZ İLAÇ BIRAKILMIŞ OLUYOR

Ziraat Mühendisi Serdar Üçbağ yaptığı açıklamada "Daha az ilaçla daha fazla yer ilaçlıyoruz. Tarım alanlarını ilaçladığımızda yüzde 20 daha az ilaç kullanımı yaptığımızı tespit ettik Dron ile ilaçlamanın daha ekonomik ve çevreci. Dron ile buğday, mercimek ve pamuk tarlalarında rahatlıkla ilaçlama yapılabiliyor. İlaç miktarında tarlaya düşen ilaç miktarını düşürüyoruz. Daha az ilaçla daha fazla yer ilaçlıyoruz. Bu da doğaya verdiğimiz zehir miktarında azaltıyor.  Traktörün yapmış olduğu ilaçlamanın etkisini yakalamış olduğumuz oranlar, dron ile dekara düşmesi gereken miktarı azaltarak aynı etkiyi alabiliyoruz. Çünkü atılan ilaç bitkiye daha çok etki yapıyor. Bu hem ekonomi sağlarken hem de doğaya ve hayvanlara az zarar veriyor. Dron ile yabancı ot ilaçlamalarından, mantar ilaçlamalarına böcek ilaçlamasına kadar her türlü yukardan ilaçlama yapılabilir. Burada asıl hedefimiz bitki sağlığını takip edip sağlıksız olan yerleri Dron ile noktasal ilaçlama yapmak" ifadelerini kullandı.

Urfadasın Haber              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.