25-Mayıs-2019 - Cumartesi

Urfa’da fıstık telaşı başladı

Fıstık dikim sezonunun başlamasıyla birlikte fıstıkçılar fide siparişlerini yetiştirmek için kolları sıvadı.

13-11-2018 14:13

Haber: Hasan Ray / Urfadasin.com
Şanlıurfa’nın merkez Eyyübiye ilçesi sınırları içerisinde bulunan Fidancılar sitesinde, fıstık sezonunun başlamasıyla fidancılar kolları sıvadı. Kırsal alanlarda fıstık dikmek isteyen çiftçilerin, siparişleri yetiştirmek için şimdiden çalışmaya başlayan fidancılar, bu sezon için şimdiden sipariş aldıklarını söyledi. Fıstık satışlarından bu sene umutlu olduklarını belirten Fidancı Mehmet Karataş, “Fiyatlar geçen seneki gibi bu yıl farklı olacağını zannetmiyorum“ dedi.
Ekonomik getirisinden dolayı tercih ediliyor
Yazları uzun, sıcak, kurak ve kışları nispeten soğuk olan bölgelerde yetişebilen bir bitki türü olan fıstık Şanlıurfa için de vazgeçilmez bir geçim kaynağı oldu. Bu bitkinin yetişme alanlarını belirleyen en büyük faktörlerden biri sıcaklıktır. Olgunlaşma döneminde meyvesinin kıvamını bulması için sıcağa ihtiyaç duyuyor, bu yüzden Şanlıurfa’da özellikle son zamanlarda tercih edilen tarımsal ürün olarak ön plana çıkıyor.
Fidancı esnafı kolları sıvadı
Her yıl olduğu gibi bu yılda fıstık dikecek olan çiftçilerin fide ihtiyacını karşılamak için kolları sıvayan Şanlıurfa Fidancılar Sitesi Esnafı, çalışmalarına hız verdi. Çiftçinin son yıllarda özellikle fıstık, badem, zeytin ve nar gibi ürünler, diktiğini söyleyen Esnafı Karataş, “Biz burada özellikle Kasım ayının sonundan başlayarak yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Bu yoğunluğumuz bahar aylarına kadar devam ediyor” diye konuştu.
Kaliteli ürün tercih etsinler
Güneydoğu illerinde başta Şanlıurfa ve Gaziantep’te yetiştirilen fıstığın dikim sezonunun başladığını belirten Karataş, “Çiftçilerimiz ürünün ucuzu olanını almasınlar. Çünkü bunun kuruması durumunda zarar edecekler. Bu yüzden kaliteli fideyi tercih etsinler. Kaliteli fide demek kaliteli ürün demektir. Zarar etmek istemeyen çiftçilerimiz mutlaka aldıkları ürünlerin kalitesine ve yetiştiren kişiye baksınlar” şeklinde konuştu.

Urfadasın Haber              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.