Urfa'da Hukuk Kliniği Açıldı

Birleşmiş Milletler Yüksek Komiserliği (UNHCR) ve Türkiye Barolar Birliği işbirliğinde ‘Türkiye'de mülteci, sığınmacı, geçici koruma altındaki kişilerin adalete erişimlerinin desteklenmesi’ projesi kapsamında Türkiye’de ilk olma özelliği taşıyan Hukuk Kliniği ..

25-09-2018 13:52

Törenle yapılan açılışa Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu ve UNHCR Türkiye Temsilcisi Katharina Lumpp, Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcısı Tolgahan Öztoprak, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Hasan Bilici, Şanlıurfa Baro Başkanı Ahmet Tüysüz Şanlıurfa Eski Baro Başkanı Avukat Hikmet Delebe ve çok sayıda avukat katıldı.

Açılışta bir konuşma yapan TBB Başkanı Metin Feyzioğlu, Türkiye’deki Suriyeli mülteci sayısının 4 milyon olduğunu ve bunlardan yaklaşık bir milyonunun Şanlıurfa’da barındığını belirterek şunları söyledi:
 
"Şanlıurfa'ya sığınmış olan Suriyeli sayısı 1 milyon.  Dünyada hiçbir ülke Türkiye'nin üstlendiği bu göreve yakın bir sorumluluğu üstlenmemiştir. Türkiye'de yaklaşık 4 milyon mülteci, geçici sığınmacıyı misafir ediyoruz. Bu 4 milyon kişi dezavantajlı olmaları sebebiyle potansiyel, suç mağduru ve suç failidir. Bu büyük sorunlarla hepimiz el ele verip konuşmak ve başarmak zorundayız. Bunu yaparken de hiçbir eziklik duymadan, Türkiye'nin dünyadaki en büyük sorumluluğu üstlendiğini bilerek yapmalıyız. UNHCR'e verdikleri destek için teşekkür ediyorum ve bu projenin ana fon sağlayıcısı Avrupa komisyonunun ilgili birimine de teşekkür ediyorum.

Hukuk kliniği diye özellikle İstanbul'da bir takım üniversitelerde avukatlık kanununa aykırı olduğunu düşündüğümüz çeşitli çalışmalar yaptığını biliyoruz. 3'üncü ve 4'üncü sınıf öğrencilerin kendilerine başvuran sorunlu kişilere hukuki yardım yapması onları sadece yanlışa sürükler. Bu hukuk kliniği öncelikle avukatlara hizmet edecek. Meslektaşlarım, mülteci hukuku ile ilgili bir sorunla karşılaştıklarında burada özel olarak yetişmiş, konunun uzmanı olmuş avukat arkadaşlarımızdan hukuki destek alacak.

Buraya müracaat eden mülteci veya sığınmacı derdini anlattığında doğru yönlendirilecek. Hukuki yardıma ihtiyacı var mı, yok mu, varsa nasıl bir hukuki yardıma ihtiyacı var, buradaki arkadaşlarımız belirleyecek. Eğer çok acil bir durum varsa doğruda kendileri müdahale edecek. Onun dışındaki tüm dosyaları Şanlıurfa'daki adli yardım gönüllüsü avukatlara yönlendirecekler. Hukuk Kliniği, bir yandan sığınmacı ve mültecilere destek için diğer yandan da meslektaşlarımızın mesleki faaliyetlerini bilgili, eksiksiz şekilde yapabilmelerini sağlamak için kuruldu. 

Şanlıurfalı meslektaşlarımdan ricam; bu merkez sizindir, buna sahip çıkın yaşatın. Türkiye'de emsalsiz bir hizmeti hep birlikte yürütelim. Hep birlikte gelin, tarih yazalım”
 

İbrahim COŞKUNER              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.